Güneşin Zararlı Işınlarından Korunun

Yazları güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalıyoruz.

Birçok kişi bronzlaşarak daha güzel bir görünüme sahip olmak ister. Bolca güneşlenmenin neticesinde bronz bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Peki ya güneş ışınlarının tehlikesinden haberdar mısınız?

Güneşin zararlı ışınları, cildinizin bronzlaşarak daha güzel görünmesine yardımcı olurken, ciddi cilt hasarlarına ve cilt kanserlerine yol açabiliyor. Güneş ışığında bulunan farklı büyüklüklerdeki ışık demetleri, cildinize birçok açıdan etki eder. Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB), kızılötesi ışık (infrared) ışınları, hem cildinizi ısıtır, hem D vitamini sentezlenmesini sağlar hem de ciltte bronz bir görüntü oluşturur.

Ancak yapılan araştırmalar, güneş ışınlarının ciltte yoğun bir hasara yol açtığını gösteriyor. Bu hasarı önlemek ve cilt sağlığınızı korumak için en önemli yardımcı ise güneş kremleri. Güneş kremlerindeki filtreler, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarını engeller. Güneş kremlerinin üzerinde yer alan “güneş koruma faktörü” (SPF) değerleri, ürünün UV ışınlarını engelleme derecesini gösterir. En iyi korumayı ise 50 ve üzeri güneş koruma faktörü değerleri sağlar.

Dikkat etmeniz gereken husus, kullandığınız güneş kremleri ne kadar yüksek faktörlü olursa olsun, güneşin kızılötesi ışınlarına karşı yeterli korunma oluşturamama tehlikesinden dolayı, uzmanların önerdiği saatler olan 11.00 – 14.00 saatleri arasında güneş ile direkt temastan kaçınarak, bu ışınların cildinize hasar vermesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın