Hala Göbeğinizi Eritemediniz mi?

Göbek eritmek sanılanın aksine hiç de kolay bir şey değil. Fakat günümüz teknoloji imkanlarıyla antrenman ve beslenme programlarıyla ilgili birçok bilgi mevcut.

Ancak en büyük problemlerden biri insanların bu bilgilere ulaşmaya çalışırken bilgilerin arasında kaybolması ve sonuç olarak aradıklarını bulamamaları. Bu yüzden, sizlere fazla yağlarınızdan kurtularak sağlıklı kilo vermenin yollarını tek seferde anlatmak istedik.

Ve karşınızda göbek yağlarınızı eritememe sebepleriniz:

İşlenmiş Gıdalar

Açlık anlarımızda imdadımıza yetişen “İşlenmiş gıdalar” bu konuda hiç masum sayılmazlar. Peki ama neden?

İçerisinde çok fazla şeker ve basit karbonhidrat bulunduran işlenmiş gıdalar, metabolizmanızı yavaşlatabilir. Bu durum kilo vermek ve göbeğini eritmek isteyenlerin hiç istemeyeceği bir durumdur. Aynı zamanda koruyucu maddeler ve aroma, tat ekleyen maddeler de sağlığımız için oldukça zararlıdır.

Eğer göbeğinize elveda demek istiyorsanız, bu tarz gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Metabolizmanızı daha hızlı çalıştıran ve sağlıklı yiyecekler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Alkol

Günümüzde alkol tüketimi sürekli artıyor. Alkol sayesinde insanlar ihtiyacından daha fazla kaloriyi tüketiyor. Bu da vücutlarında fazladan yağ depolanmasına neden oluyor. Bütün bunların sonucunda göbeğinizden kurtulma hayallerinizden daha da uzaklaşırsınız.

Hem beslenme kalitesini hem de antrenman performansını düşüren alkolü, göbeğini eritmek isteyenler hayatından olabildiğince uzakta tutmalı.

Yetersiz Uyku

Uykuyu dinamik iyileşme ve büyüme süreci olarak tanımlayabiliriz. Vücudunuzun doğru dinlenmesi, gelişimi, zindeliği ve yağ yakımını hızlandırması için olmazsa olmazlardandır. İdeal uyku süresi ortalama 7-8 saattir. Ayrıca bu süreyi her akşam düzenli olarak uyumanız da şart.

Uykunun kiloya bir diğer etkisi ise, yukarıda belirtilen sürelerden daha az uyuyanların yemek yemeye ve fazla miktarda kalori almaya daha yatkın olmasıdır.

Dolayısıyla depoladığınız yağlardan kurtulmak ve göbeğinizi eritmek istiyorsanız, uyku saatlerine kesinlikle dikkat etmelisiniz.

İpuçları

  • Yattıktan sonra 20 dakika içinde hala uyuyamadıysanız kalkın ve biraz vakit geçirdikten sonra tekrar uyumayı deneyin. Yatakta uyanık vaziyette saatlerce uzanmayın. Unutmayın en iyi uyku saati uykunuzun geldiği saattir.
  • Gün içinde yaptığınız şekerlemeler 20 dakikayı geçmesin ve uyku saatlerinize yakın saatlerde kısa şekerlemelerden kaçının.
  • Uykudan 4-6 saat önce alkol, kafein gibi uyarıcı maddeler almayın.
  • Kendi yatağınızda yatmayı alışkanlık haline getirin. Yatmadan önceki duş sizi çok rahatlatır ve daha dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar.

Stres

Stres, kortizol hormonunun salınımını çoğaltarak, vücudunuzda yağ hücrelerinin depolanmasını arttırır. Kortizol hormonu aynı zamanda, yağ hücrelerinin boyutunu da arttırır. Birçok araştırmada, bel ve karın bölgesinde yağlanmaya daha müsait kişilerde, stres seviyesinin de daha fazla olduğu gözlemlenmektedir.

Kötü beslenme alışkanlığını da beraberinde getiren stresi, hayatınızdan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız. Hatta mümkünse hayatınızda olmamalı!

Ve En Önemlisi: Genetik

Bazı insanlar karın ve bel çevresinde yağ depolamaya, göbekli olmaya, genetik olarak daha yatkındır. Adeta bu onlara kodlanmıştır. Bu durumu değiştirmek için diğer insanlardan çok daha fazla çaba harcamak gerekir. Hatta bu bazen imkansız da olabilir.

Genetiğinizle dost olun ve vücudunuzun kusurlarıyla barışın. Tabii ki asla bu durumu kabullenin ve çaba sarfetmeyin demiyoruz! İstediğiniz takdirde elde edemeyeceğiniz hiç bir şey yok, ancak genetiğin de birçok şeyi kısıtladığının bilincinde olun.

Bir cevap yazın