HASTALIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER!

Mevsim değişiklikleri özellikle çocuk sahibi aileler için hastalığa davetiye çıkarıyor. Peki hastalıklardan korunmak için ne gibi önlemler almalıyız?

Çok Kalın Giydirmeyin

Çocuklarınızı mevsime uygun kıyafetler ile giydirin. Çok kalın giyinmek, ince giyinmek kadar tehlikeli. Terlemeye karşı pamuklu giysiler tercih edin. Kalın tek katlı giysiler yerine ince birkaç kat giydirin. Eve gelince, oda sıcaklığına göre hemen üstünü değiştirin.

El Yıkama Çok Önemli

Çocuklarınıza kişisel bakımın önemini anlatın. Su ve sabun, hastalıklara yol açan mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Doğru el yıkama tekniklerini mutlaka gösterin. Gün içerisinde de ellerini sürekli ağzına götürmemesi oldukça önemli.

Bol Su İçmesini Sağlayın

Hastalıklarla mücadelenin en etkili yollarından biri de bol su içmek. Günümüzde yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da su içme alışkanlığı maalesef yeterli değil. Yeterli su içmek, vücuttan toksik maddeleri atarak, vücudun enfeksiyonlarla daha güçlü savaşmasını ve vücut direncini arttırmasını sağlıyor. Çocuklara, susamasalar bile su içmeleri gerektiğini öğretin.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmeyi Öğretin

Vücudun hastalıklarla savaşmasında, beslenme temel rol oynuyor. Meyve ve sebzelerde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Abur cubur tüketimi ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor.

Evde Kesinlikle Sigara İçmeyin

Sigara dumanı, solunum yolları hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Sadece çocuğunuzun yanında değil, balkonda bile sigara içmeyin. Sigara dumanı soluyan bir çocukta, solunum yolu hastalıkları riski artıyor.

Uyku Düzeni Sağlayın

Yeterli uyku çocukların gelişiminde olduğu gibi vücut direncinin güçlü kalmasında da çok önemli. Yetişkinlerde ideal uyku süresi 7-8 saat, çocuklarda ise 10 saattir. Kaliteli bir uyku için, odanın zifiri karanlık olmasına ve yatmadan birkaç saat öncesinde bilgisayar, tablet ve telefon gibi elektronik cihazlardan uzak kalmasına dikkat edin.

Spor Alışkanlığı Kazandırın

Düzenli spor yapmak, vücut direncini arttırarak, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun bir spor dalı yapmasını sağlayın. En azından açık havada tempolu yürüyüşler de yeterli.

Bir cevap yazın