HASTALIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER!

Mevsim geçişleri özellikle çocuk sahibi aileler için hastalığa davetiye çıkaran zamanlardır. Böyle zamanlarda hastalıklardan korunmak için ne gibi tedbirler almak gerekir?

Çok Kalın Giydirmeyin

Çocuklarınıza mevsime göre kıyafetler giydirmelisiniz. Olması gerekenden daha kalın giyinmek ya daha ince giyinmek sağlığınız için tehlikeli olabilir. Terlemeye karşı önlem almak adına pamuklu giysiler tercih etmeniz gerekir. Çocuğunuza kalın tek katlı giysiler yerine, ince birkaç kat kıyafet giydirirseniz dilediğinizde çıkartabilirsiniz. Eve gelince, oda sıcaklığına göre hemen üstünü değiştirmeniz de bir diğer önemli ayrıntıdır.

El Yıkama Çok Önemli

Çocuklarınızın kişisel bakımın önemini anlamasına yardımcı olun. Su ve sabun, hastalıklara yol açan mikropların vücuttan atılmasını sağlayan hijyen ürünleridir. Doğru el yıkama tekniklerini mutlaka öğretmelisiniz. Gün içerisinde de ellerini sürekli ağzına götürmemesi de sağlığı aısından fazlasıyla önemlidir.

Bol Su İçmesini Sağlayın

Hastalıklarla mücadelenin en etkili yollarından biri de bol su içmek olduğunu bilmelisiniz. Günümüzde yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da su içme alışkanlığı maalesef yeterli düzeylerde kavranmıyor. Yeterli su içmek, vücuttan toksik maddeleri atarak, vücudun enfeksiyonlarla daha güçlü savaşmasını ve vücut direncini arttırmasını sağladığından önem taşır. Çocuklara, susamasalar bile su içmeleri gerektiğini, sağlığı için ne kadar önemli olduğunu anlatmalısınız.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmeyi Öğretin

Vücudun hastalıklarla savaşmasında, beslenme temel rol oynayan faktörlerden biridir. Meyve ve sebzelerde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücuda direnç kazandırıyor. Abur cubur tüketimi ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğundan, uzak durmamız gereken yiyecekler arasında yer alıyor.

Evde Kesinlikle Sigara İçmeyin

Sigara dumanı, solunum yolları hastalıkları ile karşılaşmada önemli bir role sahiptir. Sadece çocuğunuzun yanında değil, balkonda bile sigara içmemeye özen gösterin. Sigara dumanı soluyan bir çocukta, solunum yolu hastalıkları için tehlike oluşturuyor.

Uyku Düzeni Sağlayın

Yeterli uyku, çocukların gelişiminde olduğu gibi vücut direncinin güçlü kalmasında da önemli rol oynuyor. Yetişkinlerde ideal uyku süresi 7-8 saat, çocuklarda ise 10 saat olduğundan yeterince uyumaya dikkat etmelisiniz. Kaliteli bir uyku için, odanın zifiri karanlık olmasına ve yatmadan birkaç saat öncesinde bilgisayar, tablet ve telefon gibi elektronik cihazlardan uzak kalmasına önem vermeniz gerekir.

Spor Alışkanlığı Kazandırın

Düzenli spor yapmak, vücut direncini arttırarak, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından da önemlidir. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun bir spor dalı yapması için yönlendirin. En azından açık havada tempolu yürüyüşler yapmasını destekleyerek, önemini anlatmalısınız.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget