Hem Fit, Hem Şişman

Televizyonda dünyanın en güçlü adamlarının belirlendiği yarışmalar mutlaka karşınıza çıkmıştır. Yarışmacıların pek çoğu, kocaman göbeklere ve sallanan yağ tabakalarına sahip olduklarını da fark etmiş olmalısınız. Peki bir insan hem fit, hem de göbekli olabilir mi?

Esas önemli nokta içeride ne olduğudur! Şayet o koca göbeğinin altında büyük bir kas kütlesi bulunuyorsa, büyük ihtimalle o adamlar “metabolik olarak sağlıklı şişmanlar”. Yağlı ancak formda bu adamların karın bölgesi sağlıksız beyaz vücut yağıyla dolu olsa da, sporla hiç alakası olmayan birine göre daha az kalp rahatsızlıkları ve diyabet riski taşıdıklarının altını çizelim. Yapılan bir çalışmada ise vücut yağ oranından bağımsız olarak atletik kişilerin kanserden ölme riskinin, atletik olmayan kişilere göre daha az olduğunu kanıtlamıştır.

Kısa Mesafe Yürüyüşlerde Bile Aşırı Terliyorum. Bu Bir Sağlık Sorunu Mu?

Terlemek, kardiyovasküler sistemle yakın ilişkili bir durumdur. Terleme üzerine yapılan bir araştırmalarda, uzun mesafeli maraton koşucularının hareketsiz bir yaşantıya sahip olanlara oranla daha hızlı ve daha fazla miktarda terledikleri gözlemlenmiştir. Basketbol maçlarını dikkatle ilerseniz, basketbolcuların dünyanın en çok terleyen insanları olarak olduğunu fark edeceksinizdir. Bununla beraber, uyku sırasında aşırı olarak terliyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Yoğun terlemenin yanı sıra ani kilo kaybı, gece titreme nöbetleri ya da göğüs ağrısı şikayetleri ile karşılaşıyorsanız, bu durum tiroit hastalığı, enfeksiyon, kalp rahatsızlıkları hatta bir tür kanser belirtileri bile olma ihtimali taşımaktadır. Fakat büyük oranla, genetik yapıları aşırı terlemeye yatkın olan bireylerde vardır. Doktorlar, öneri olarak yatmadan önce ve sabah kalktığınızda iyi bir antiperspirant tavsiye ediyorlar. Bu taktiği bir süre denemenizi yararlı buluyoruz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget