Hem Fit, Hem Şişman

Televizyonda dünyanın en güçlü adamlarının belirlendiği yarışmalar görmüşsünüzdür. Yarışmacıların bir çoğu, kocaman göbeklere ve sallanan yağ tabakalarına sahipler. Peki bir insan hem fit, hem de göbekli olabilir mi?

Burada ki önemli nokta içeride ne olduğu! Eğer o koca göbeğinin altında büyük bir kas kütlesi varsa, büyük ihtimalle o adamlar “metabolik olarak sağlıklı şişmanlar”. Yağlı fakat formda bu adamların karın bölgesi sağlıksız beyaz vücut yağıyla dolu olsa da, sporla hiç alakası olmayan birine göre daha az kalp rahatsızlıkları ve diyabet riski taşıyorlar. Yapılan bir araştırma, vücut yağ oranından bağımsız olarak atletik kişilerin kanserden ölme riskinin, atletik olmayan kişilere göre daha az olduğunu ortaya koydu.

Kısa Mesafe Yürüyüşlerde Bile Aşırı Terliyorum. Bu Bir Sağlık Sorunu Mu?

Terlemenin kardiyovasküler sistemle yakın ilişkisi bulunuyor. Terleme üzerine yapılan bir çalışmada, uzun mesafeli maraton koşucularının hareketsiz bir yaşantısı bulunanlara göre daha hızlı ve daha fazla miktarda terledikleri bulundu. Basketbol maçlarına bakarsanız, basketbolcuları dünyanın en çok terleyen insanları olarak görebilirsiniz. Bunun yanında, uyku esnasında aşırı miktarda terliyorsanız mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Aşırı terlemenin yanında ani kilo kaybı, gece titreme nöbetleri ya da göğüs ağrısı şikayetleri yaşıyorsanız, bu durum tiroit hastalığı, enfeksiyon, kalp rahatsızlıkları hatta bir tür kanser belirtileri bile olabilir. Ancak büyük ihtimalle, genetik olarak aşırı terlemeye meyillisiniz. Doktorlar, çözüm olarak yatmadan önce ve sabah kalktığınızda iyi bir antiperspirant öneriyor. Bu yöntemi bir süre denemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın