HER DERDE DEVA BESİNLER

Sivilce, gaz ya da kötü ağız kokusu gibi problemlerle başa çıkmak için ne yemeli?

Sivilceye Karşı: Somon

Çoğunlukla cildi tahriş eden ve pahalı sivilce kremlerini unutun. Beslenme düzeninizi değiştirerek kremlerle aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmada, özellikle süt ürünlerinin sivilce oluşumuna sebep olduğu bulundu. Diğer yandan, somon gibi omega-3 yönünden zengin besinler, sivilce oluşumunu arttıran enflamasyonu azaltıyor.

Uykusuzluğa Karşı: Kivi

Uykusuzluk problemi yaşayanların en iyi dostu kivi olmalı. Tayvan’daki bir araştırma, bu konuda sorun yaşayan 24 kişiye, uyumadan bir saat önce 2 adet kivi yemelerini önerdi. 4 hafta sonunda bu kişilerin uyku kalitelerinde büyük bir artış görüldü. Uykusuzluğun en büyük sebeplerinden biri olan düşük serotonin değerlerine karşı, kivi içerdiği yüksek serotonin ve antioksidan ile en büyük yardımcınız.

Kötü Ağız Kokusuna Karşı: Yoğurt

Yoğurt, ağız içinde koku yaratan hidrojen sülfür bakterileri büyük oranda azaltıyor. Araştırmacılar kötü nefes sorunu yaşayan 24 kişilik bir gruba, 6 hafta boyunca günde yaklaşık 200 gram yoğurt yemelerini önerdi. Yoğurdun içeriğindeki iyi bakterilerin hidrojen sülfür bakterileriyle savaşarak büyük bir zafer kazandığı ve yarısını azalttığını ortaya koydu. Bu sayede kötü koku tarihe karıştı.

Şişkinlik ve Gaz Sorununa Karşı: Nane

Gazınız olduğunu hissettiğiniz zaman ağzınıza naneli bir şeker atın. Yapılan bir araştırmada, huzursuz bağırsak sendromu yaşayan katılımcılara 4 hafta boyunca nane yağı kapsülleri verildi. Sonuç olarak şişkinlik ve gaz şikayetleri yüzde 75’i azaldı. Farklı bir araştırmada, nanenin sindirim borusundaki enflamasyon ve ağrıyı azalttığı bulundu.

Strese Karşı: Çikolata

Stresli olduğunuz dönemlerde tatlı yemek çok da kötü bir fikir değil. Uzmanlar, 2 hafta boyunca günlük 50 gram çikolata tüketmenin, kortizol seviyesini (stres hormonu) büyük miktarda azalttığını buldular. Kronik stres problemi yaşayan insanlarda kortizol yüksek oluyor. Yoğun tempolu ve stresli haftalarda yanınızda mutlaka bitter çikolata bulundurun.

Baş Ağrısına Karşı: Kabak Çekirdeği

Kabus gibi üstünüze çöken baş ağrılarını azaltmak için kabak çekirdeği yemeye ne dersiniz? Bu konudaki birçok araştırma, baş ağrılarının en önemli sorumlusu olarak magnezyum seviyesinin düşük olmasını sorumlu tutuyor. Bir kase kabak çekirdeği yaklaşık 170 gram magnezyum içeriyor. Yani günlük ihtiyacınızın neredeyse yarısı.

Yorgunluğa Karşı: Zencefil

Çok zorlu bir antrenman mı yaptınız? Çaya çorbaya katılan zencefil bu konudaki en büyük dostunuz.  Araştırmacılar, günde 2-3 gram tüketilen zencefilin, antrenman sonrası oluşan kas yorgunluklarını yüzde 25 oranında azalttığını keşfettiler. Zencefil, ağrı kesici etki gösteren antienflamatuvar bileşenler içeriyor.

Bir cevap yazın