HER YAŞTA KARIN KASI

Kendi yaş grubunuza uygun bu ipuçlarını uygulayarak karın kaslarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

20’li Yaşlar

Süre: 8-10 Hafta

Testosteronu Arttır

Bu yaşlarda testosteron seviyeniz zaten oldukça yüksek. Ama seviyeyi daha da yukarı çekerek karın yağlarınızı yakıp kül edebilirsiniz. Spor salonunda biraz daha fazla zaman harcayın. Merkez bölgenizi geliştirmek için squat, deadlift gibi aynı anda birçok kası çalıştıran ve yüksek enerji sarfettiğiniz egzersizleri tercih edin.

Bol Bol Et Tüket

20’li yaşlarda metabolizma çok hızlı çalışır. Bunu yüksek testosteron seviyenizle birlikte avantaja çevirip kaslanmayı hedeflemelisiniz. Yağsız kırmızı et, tavuk ve balık bu konuda ideal seçimler.

Paketli Gıdalardan Uzak Dur

10 hafta süresince öğünlerinizde taze gıdaları tercih edin. Sebzeleri buharda pişirerek besin değerlerinden daha çok yararlanabilirsiniz. Yapışmaz tavada yağsız olarak da pişirebilirsiniz.

30’lu Yaşlar

Süre: 12 Hafta

Yağlara Savaş Aç

Bu yaşlar şişmanlığa karşı savaş başlatma dönemi. Çünkü metabolizma hızınız yüzde 25-30 oranında yavaşladı. Ağırlık egzersizlerinin yoğunluğunu arttırın.

Proteini Arttır

Hindi, kırmızı et gibi amino asit bakımından zengin besinleri tercih ederek, kaslarınızı geliştirip yağ yakarken, vücudunuzu da sakatlıklara karşı koruyabilirsiniz.

Fast Food’dan Uzak Dur

İş yaşamınızdaki yoğun tempo yeme alışkanlıklarınızda başrol oynayabilir. Kendinize hazırlayacağınız ton balıklı sandviçin arasına koyacağınız bir avakado, sizi 2-3 saat boyunca tok tutacaktır.

40’lı Yaşlar

Süre: 5 ay

Düşük Kalori Al

Birçok balık et kadar protein içermez. Ama yaş grubu itibariyle kalori alımına dikkat edilmesi gerektiği için balık tüketimine önem vermek gerek. Haftada 3-4 öğün balık sizi kalp hastalıklarından korur.

Sakatlıktan Korun

Vücudunuz sizin en iyi dostunuz. Ona çok iyi bakmalısınız. Plank, karın kasları için mükemmel bir egzersiz. Aynı zamanda kalça, bel ve omuzları sabit tutarak sakatlıklardan korunmanızı sağlıyor.

Kontrolü Ele Al

Stres kortizol hormonu salgılanmasını üst düzeye çıkarır ve karın bölgesindeki yağları arttırır. Yoga, masaj ya da açık hava yürüyüşleri kortizol seviyenizi düşürür ve daha rahat olursunuz.

Bir cevap yazın