HIZLI YAĞ YAKIMI İÇİN EN ETKİLİ 3 BESİN TAKVİYESİ

Kilo verme döneminde antrenman sisteminizi dizayn edip, beslenme programınızı da belirledikten sonra geriye kalan tek şey, en iyi sonucu almak için besin takviyelerini seçmektir.

Gerek internette yapacağınız araştırmalar gerekse de antrenörlerin tavsiyeleri, sizin karşınıza birçok seçenek getirecek ve işler içinden çıkamayacağınız noktaya gelecektir.

Peki yağ yakıcı takviyeler nasıl kullanılır? Sizin için en iyi yağ yakıcı hangisidir? En önemlisi de, bu takviyeleri ne sıklıkta kullanmalısınız?

Yağ Yakıcılar

Yağ yakıcı supplementler en popüler sporcu gıdalarının başında geliyor. Yağ yakıcılar, temel olarak vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlayan besin takviyeleridir.

Yağ yakıcıların asıl amacı vücudun yağ yakmasına yardımcı olmak, yani kilo vermektir. Yağ yakıcılar, tıpkı diğer supplementler gibi ilaç değil, gıda takviyeleridir. Yani içeriğinde besin maddeleri vardır.

Ancak kilo vermenin temel mantığı, vücudunuza aldığınız kalorilerin harcadığınız kalorilerden az olması gerekliliğidir. Metabolizmayı ve kalori yakımını hızlandıran etkenler bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Unutmayın, en iyi yağ yakıcı antrenmandır! Eğer siz antrenman yapmadan bu supplementleri kullanmayı denerseniz, maalesef sonuç hayal kırıklığından öteye geçemez.

Yağ yakıcılardan bulunan yeşil çay ve asetil karnitin gibi maddeler, vücudunuzun yağı yakıt olarak kullanmasına yardımcı oluyor.

Yağ yakma döneminde uyguladığınız düşük kalorili diyet sonucu olarak, vücudunuzun çalışması için artık daha az yakıtı vardır ve bu size yorgunluk olarak geri dönecektir. İşte tam burada yağ yakıcılar devreye girerek, enerjinizi size geri kazandırıyor. Neredeyse tüm yağ yakıcıların içeriğinde, sinir sistemini uyararak enerjiyi arttıran bileşenler mevcut. Uyarıcı bileşenlere sahip yağ yakıcılar, ihtiyacınız olan enerji için size kafein desteği veriyor.

Eğer kafein almayı tercih etmiyorum diyorsanız, problem yok. Uygun miktarda vitamin ve antioksidana sahip ve uyarıcı etkisi olmayan yağ yakıcılarla da, enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Yağ yakıcıları, belirli bir plan dahilinde dönüşümlü olarak kullanmalısınız. Yani asla aylarca değil! Vücudunuz yağ yakıcılardaki uyarıcıların etkilerine alışmamalı.

BCAA

Eğer hedefiniz kas kütlenizi korurken yağ yakmaksa, en iyi seçeneklerinizden biri de BCAA (Dallı zincirli amino asitler) takviyeleridir. BCAA, protein sentezini tetikleyerek, kas yıkımını önleyen amino asitlerden oluşur.

Düşük kalorili bir diyet yaparken, vücudunuz kas yıkımına (katabolik) çok müsait durumdadır. Azalan kas kütlesi demek, daha yavaş bir metabolizma demektir. Bunun sonucu olarak da yağ yakımı yavaşlar ve kendinizi oldukça kötü hissedersiniz. Şunu asla unutmayın: hedefiniz ne olursa olsun, kaslarınızı korumak bir numaralı kural olmalı!

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, 10 hafta boyunca ağırlık antrenmanı yapanlar üzerinde bir gözlem yapıldı. BCAA kullanan ve ağırlık antrenmanı yapan grup, BCAA olmadan sadece whey proteini kullananlara göre yaklaşık iki kat daha fazla yağ yaktı. Ayrıca düşük karbonhidratlı diyetlerde BCAA kullanmanın, düşük kalori alımı sonucu ortaya çıkan yorgunlukla başa çıkmaya yardımcı olduğu ortaya koyuldu.

Kas yıkımını önlediği ve düşük kalorili bir enerji kaynağı olan BCAA’lar, yağ yakma sürecinde kullanabileceğiniz harika bir besin takviyesi.

Whey Protein

sport, fitness, healthy lifestyle and people concept – close up of man with jar and bottle preparing protein shake

Hedefiniz ister kilo almak isterse kilo vermek olsun; beslenme planınızda protein her zaman olmalı. Hele ki yağ yakmak istiyorsanız, whey proteinden daha iyi bir seçenek yok!

Whey proteini, piyasada bulunan en kaliteli proteindir. Birçok izole whey protein, sıfır yağ ve sıfır karbonhidrat içerir. Bu yüzden yüzde 100 saf protein alırsınız ki bu kas kütlenizi korumak ve yağ yakmak için tam da aradığınız şey.

Whey protein, en hızlı ve en kolay sindirilen protein takviyesidir. Antrenman öncesinde ya da sonrasında içeceğiniz whey protein karışımındaki amino asitler, doğrudan kas dokunuzu besleyecektir. Whey protein içeriğindeki amino asitlerden lösin, kas dokusunu onarıyor ve gelişmesine destek oluyor.

Tüm bunların yanında whey protein, özellikle karın bölgesinde toplanan yağları yakmada oldukça etkili. Kilo verme programınıza whey proteini dahil etmek, hedefinize daha hızlı ulaşmanızda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget