Hormonlarının Kontrolünü Ele Al

Yağları yakıp kül etmek, daha iri kaslara sahip olmak, bebekler gibi uyumak ve güne enerjik başlamak için vücut kimyanızı düzenleyin.

Vücudunuz, karmakarışık bir yapıya sahiptir. Neyse ki bütün bunların hepsiyle tek başınıza uğraşmak zorunda değilsiniz. Günlük harcadığınız kaloriden, bunların ne kadarının yağa ya da kasa dönüşeceğinden, uyku döngünüze kadar büyük bir kısmını hormonlarınız üstlenir. İşin güzel tarafı, uslu olup söz de dinliyorlar. Tabii siz de onları yönetmeyi başarabilmelisiniz. Bu sayede daha iyi bir adam olacağınızın sözünü verebiliriz.

“Eğer hormonlarınız sizin dostunuz değilse, kesinlikle düşmanınızdır.”

Açlık Durumu: Leptin ve Girelin

Leptin ve girelin, sürekli olarak açlık durumunuzu düzenliyor ve yemek ihtiyacınız olup olmadığını söylüyor. Mide duvarınızda yer alan Girelin hormonu, beyninize acıkma durumunuzu iletir. Yağ hücrelerinden salgılanan Leptin ise vücudunuza enerji depolarınızın dolu olup olmadığını haber verir. Her iki hormon da beynin hipotalamus bölgesinde etkindir ve kan dolaşımında yer alır. Bu iki hormondan hangisinin değeri diğerinden yüksekse, şampiyon o oluyor. Sağlığınıza dikkat etmeyi bırakıp, zararlı alışkanlıklar neticesinde vücudunuz leptine karşı direnç oluşturuyor ve açlığa neden olan girelin hormonu maçı kazanıyor.

Uykuya Önem Verin

Geceleri tavsiye edilen 7-8 saatten daha az uyuyan kişilerin iştah açan girelin hormonu seviyesi yükseliyor ve leptin hormonu seviyesi düşüyor. Eğer karın kaslarınızı görmek istiyorsanız, her gece önerilen sürelerde uyuyun.

Güçlü Metabolizma: Tiroit Hormonları

Boyunda bulunan ve yarasaya benzeyen tiroit bez, T3 ve T4 hormonlarını üretir. Bu hormonlar metabolizma hızını değerlendirerek hücrelere toplam enerji üretimi ve tüketimi hakkında bilgi veriyor. T3 ve T4 hormon seviyelerinde küçücük bir düşüş bile metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo almaya yol açıyor. Eğer bu düşük çok ani oluyorsa, Hashimoto ya da tümor gibi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Öğünlerinizde İyota Yer Verin

Tiroit bezinin sağlıklı şekilde çalışmasına devam etmesi için günde ortalama 140-150 mikrogram iyot tüketmeye gayret edin. Deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta en önemli iyot kaynaklarındandır.

Daha İri Kaslar: HGH ve IGF-1

HGH (Büyüme hormonu) ve IGF-1 (İnsüline benzeyen büyüme faktörü) birlikte yağı parçalayarak enerji üretiminde kullanır ve kasları, tendonları ve bağ dokuları güçlendirir. Vücudunuz doğal olarak HGH üretiyor ancak 20 yaşından sonra üretim kademeli olarak yüzde 15 oranında düşüyor. Çeşitli branşlardaki sporcular ve vücut geliştirme sporcularının, son derece zararlı sonuçları olmasına rağmen yasa dışı yollarla temin ettiği büyüme hormonunu kullandığını duymuşsunuzdur. Ancak bu onlara yarardan çok zarar vermektedir. Buradaki yazımızda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaslarınızı Parçalayın

Büyüme hormonunu ağırlık antrenmanları sayesinde doğal yollarla arttırabilirsiniz. Antrenman programınızdaki egzersizler, sizi zorlayan ağırlıklarla 8-10 tekrardan 3-4 set şeklinde olsun. Eğer kaslarınızda yanma hissi oluyorsa doğru yoldasınız. Bu durum HGH üretiminin arttığını gösteriyor.

Kaliteli Uyku: Melatonin

Melatonin hormonu üretimi, 02.00 – 04.00 saatlerinde zirveye ulaşır. Ancak maalesef bu döngü her zaman ideal şekilde gerçekleşmiyor. Mavi ışık, melatoninin en büyük düşmanlarından biridir. Güneşten ve teknolojik aletlerden bol miktarda yayılır. Akşam saatlerinde ekran başında çok fazla zaman geçirirseniz, uyku döngünüz bozulur. Ertesi gün uyandığınızda uykunuzu alamamınızı hissettiren duygu, uyku döngünüzün bozulmaya başladığına işaret olabilir.

Ekrandan Uzak Durun

Yatağa gitmeden 2 saat önce telefon, tablet, televizyon gibi tüm ekranlardan uzak durun. Bu cihazlardan yayılan mavi ışığın uykunuzu mahvetmesine izin vermeyin.

Yüksek Çekim Gücü: Testosteron

Testosteron hormonu, sperm sayısını arttırır, libidoyu tavan yaptırır ve kas hücrelerinde protein sentezi sağlar. Sağlıklı bir erkekte testosteron üretimi yaşlandıkça azalır. Ancak bu düşüşü sadece yaşlılığa bağlayamayız. Hareketsiz, aşırı kilolu ve obez kişiler, düşük testosteron seviyesine daha yatkın olurlar.

İçkiyi Sınırlayın

Alkol, testosteron üretimini sağlayan enzimleri yavaşlatır, hatta engeller. Alcoholism dergisindeki bir araştırmaya göre, kana karışan 0,05 oranındaki alkol, genç ve sağlıklı bir erkeğin testosteron seviyelerinde yüzde 9’luk düşüşe sebebiyet veriyor. Bu yüzden, bazı günlerde alkol alacaksanız 1-2 kadeh içkiyi aşmamaya çalışın.

Yağları Yakıp Kül Et: İrisin

Belki de ilk defa duyacağınız bir şeyden bahsedelim. Kahverengi yağ. Zıpladıkça sallanan beyaz yağların aksine, kahverengi yağlar sıkıdır ve metabolizmada aktif rol alırlar. İrisin hormonu, günlük harcadığınız kaloriler sonucunda, beyaz yağları kahverengi yağlara dönüştürüyor. Geçen yıl yapılan araştırmalar, insan vücudunda irisin hormonunun var olduğunu kanıtladı. Özetle, irisin hormon salınımını ne kadar arttırırsanız, sizi rahatsız eden beyaz yağlardan kurtulmanız o kadar kolaylaşır.

İrisin Dostu Soğuk Hava

Soğuk havalarda 15-20 dakika üşüdüğünüzde, vücudunuzun irisin üretimini sanki bir saat boyunca tempolu egzersiz yapmışsınız kadar artıyor. Kış aylarında dışarıda yürüyüş ya da koşu yaparak irisin hormonunuzu zirveye çıkarabilirsiniz. Eğer üşümeyi sevmiyorsanız, en büyük kas grubu olan bacak antrenmanlarınızı es geçmeyin.

Enerji Kaynağı: İnsülin

İnsülin hormonu, yağ ve şekeri depolamak için, kan dolaşımı ile yağ ve kas hücrelerine taşır. Eğer bu işlem vücudunuzda sekteye uğrarsa, kan şekeriniz yükselir ve tip 2 diyabet riskine girersiniz. Yapmanız gereken çok basit: İnsülin ve şeker seviyenizi her zaman dengede tutmak. Yorucu bir antrenmanın ardından insülin yükselir ve kaslarınıza daha çok şeker gider. Bu sayede kaslarınızın büyümesi için bütün koşullar gerçekleşmiş oluyor.

Mutlaka Karbonhidrat Tüketin

Antrenman sonrası karbonhidrat tüketimi çok önemli. Vücut ağırlığınızın kilogramı başına yaklaşık 1 kg kompleks karbonhidrat alın. Antrenman sonrası karbonhidrat tüketimi, protein sentezini de kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın