İP ATLAMANIN MUCİZEVİ FAYDALARI

Belki de yapacağınız en kolay egzersiz olan ip atlamanın vücuda inanılmaz faydaları var.

İp atlama egzersizi, dünya üzerinde birçok profesyonel sporcunun antrenman rutinlerinde yer alır. Küçük büyük fark etmeksizin herkesin rahatlıkla yapabileceği ip atlama egzersizi, basit bir egzersiz olmasına rağmen oldukça yararlı bir egzersizdir. Normal atlama, tek ayakla atlama, çapraz atlama, ters atlama gibi çeşitli varyasyonları olan ip atlama, birkaç deneme ile kolayca öğrenilebilir.

Koşu, bisiklet, yüzme gibi çeşitli kardiyovasküler egzersizler sınıfında olan ip atlama, vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı için çok etkili bir egzersizdir. Düzenli ip atlayarak; dayanıklılığınız ve kondisyonunuz artar, metabolizmanız daha hızlı çalışır.

Tüm Kasları Çalıştırır, Yağ Yakmayı Sağlar

İp atlamak vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Uzun süre spor yapmayan kişiler sadece ip atlayarak bile tekrar forma girebilir. İp atlamak iyi bir diyet ile desteklenirse, yağ yakımına ve dolayısıyla kilo vermeye çok yardımcı olur. Tüm kasları çalıştırdığı için de kilo verirken vücudunuz sarkmaz, aksine sıkı bir görüntü yakalarsınız.

Kondisyonu ve Dayanıklılığı Arttırır

İp atlamak, kalbin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bunun sonucunda kan akışı hızlanır. Diğer kardiyo egzersizleri gibi ip atlama da, kardivasyoküler sistemi güçlendirerek, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Bunun yanında, ip atlama ile akciğerlerinize daha fazla hava girmesini sağlarsınız. Bu sayede solunum problemlerini ortadan kaldırırsınız. Fiziksel egzersizlerde bu oldukça işinize yarayacaktır.

Enerjik Hissetmenizi ve Sıkılaşmanızı Sağlar

İp atlamak, kondisyonu arttırır ve vücudunuza dayanıklılık kazandırır. Metabolizmayı hızlandıran bu egzersiz, aynı zamanda sarkma problemi olanların vücudunu sıkılaştırmaya yardımcı olur. İp atlarken özellikle kalça ve karın bölgenizin aktif olarak çalıştığını hissedebilirsiniz. Bu sayede göbek ve selülit gibi problemlerden kurtulmanıza destek olur.

Stresi Ortadan Kaldırır

Birçok kişi gibi sizin de stresli bir hayatınız varsa, ip atlayarak bu etkileri minimuma indirebilirsiniz. Tüm kasların çalışmasıyla üretilen enerji ve oksijen alımı sayesinde sinirleriniz yatışır ve kendinizi daha rahat hissedersiniz.

İp atlamak endorfin üretimine katkı sağlar ve hayata daha pozitif bakmaya başlarsınız. İp atlamak tempolu bir egzersiz olduğu için de ter yoluyla toksinleri vücuttan uzaklaşmasını sağlar.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget