İyileştirici Güç: Terlemek

Özellikle koltuk altı terlemesi hayatınızı çok zorlaştırır. Ancak terlemenin cildiniz için birçok faydası da bulunuyor.

Terleme, vücudunuzun sıcak havalara karşı kendini korumasıdır. Birçok önlem almamıza rağmen, yazları sürekli ter içinde kalırız. Ter bezleri vücudun neredeyse her bölgesinde bulunur. Ter bezlerinin en yoğun olduğu bölgeler koltuk altı, ayak tabanı ve avuç içi. Sıcaklık ve strese bağlı olarak terleme miktarında değişiklik meydana gelebilir.

Ama ter bezlerinin tek görevi sadece terlemenizi sağlamak değil. Bunun yanında ter bezleri, vücudunuzdaki yaralar ve sıyrıkların iyileşmesinde de büyük rol oynar.

Yaşlanma ile beraber yaraların neden daha zor iyileştiği ile ilgili Michigan Üniversitesi’nde bir takım araştırmalar yapıldı ve bunun sonucunda konunun terleme ile alakalı olduğu açıklandı. Ter bezleri, yaralanma sonrası zedelenen hücrelerin yerine gelecek yeni deri hücreleri için depo görevi görür. Bu yeni hücreler ter bezlerinin içinde oluşur ve yaralanmanın olduğu yüzeye doğru ilerler. Bu sürenin sonunda da, yaralar iyileşmiş olur.

Genç insanların yaralarının yaşlı insanlara göre daha hızlı iyileştiğini biliyorsunuzdur. Michigan’daki bu araştırmada bu duruma ter bezlerinin sebep olup olmadığı hedef alındı. Çıkan sonuç, genç insanların yaralarının daha hızlı iyileşmesine sebep olan durumun ter bezlerinin daha aktif çalıştığı oldu. Elde edilen verilere göre, genç insanlarda ter bezlerinin tamamı yeni hücre üretimine katkıda bulunurken, yaşlı insanların ter bezlerinin sadece yarısı katkıda bulunuyordu. Yaşlı insanlarda üretilen hücreler sağlıklı bir şekilde bir arada kalamıyordu.

Terlemenin vücudunuza olan diğer faydalarına göz atalım;

  1. Terleme sayesinde vücudunuzdaki zehirli maddeler dışarı atılır. Alkol, aşırı tuz ve kolesterol ter yoluyla vücuttan atılır.
  2. Terleme ile daha fazla sıvı alımına ihtiyaç duyacağınızdan böbrek taşlarından da korunursunuz.
  3. Spor yaparak ter bezlerini daha etkili çalıştırabilir ve sıcaklık değişimine uyum sağlarsınız.

Ter bezleri, terden nefret etmenize yol açabilir. Ancak cilt fonksiyonlarınızın düzgün çalışması ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için bu bezlere ihtiyacınız var.

Bir cevap yazın