Jinekomasti Belası!

Jinekomasti, halk arasında “meme büyümesi” olarak da adlandırılan ve yaygın görülen bir sorundur. Erkeklerin çok utandığı bir sorun olsa da bunun da çözümü var.

Günümüzde özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde yaygın görülen obezite sorunu çağımızın en büyük problemlerinden biri. Obezite, çoğunlukla fast food, abur cubur gıdalar ve hareketsiz yaşantının ön planda olduğu büyük bir sorun. Bir çok bilinçli ebeveynler, diyetisyenler ve spor antrenörlerinden yardım alarak çocuklarına yardımcı olmaya çalışıyorlar. Olumlu sonuçlar alarak kilo veriyolar, ancak bazıları önemli bir sorunla karşı karşıya geliyor: Göğüsleri kadın göğsü gibi görünmeye devam ediyor.

“Erkek memesi” olarak da bilinen jinekomasti, ergenlik yıllarında tavan yapan hormonal faaliyetler sonucunda, göğüs dokusunda meydana gelir. Ergenlik dönemindekilerin yüzde 50’si bu rahatsızlığı yaşar ve ergenlik sonrası bir çoğunda hormonlar normal seviyelere gerilemesiyle ortadan kaybolur.

Jinekomasti doktorları, vücudumuzun her dönem mükemmel bir şekilde hormon salgılamadığını belirtiyor. Jinekomasti sorununu, kontrolden çıkan hormonların, bazı bölgelerdeki dokuda fazlaca birikmesi olarak da açıklayabiliriz. Vücudunuzda östrojen ve testosteron birlikte salgılanır ancak ergenlik döneminde, östrojeni baskılayan yeterli düzeyde kas inşa eden serbest testosteron salgılayamayabilirsiniz. Bu dengesizlik sonucu glandüler doku oluşur. Doktorlar, ergenlik çağlarında bir çok çocuğun göğüslerinin şiştiğini, erginlik sonlarına doğru da küçülerek normale döndüğünden bahseder. Fakat bu durum maalesef hepsi için aynı olamayabiliyor.

Ancak meme büyümesine neden olan farklı etkenler de mevcut. Hatta erkeklerin yüzde 50’sinden fazlası bu sorunu yaşıyor. Bu erkeklerin bir bölümünde ergenlikten gelen jinekomasti kalıcı olurken, bir bölümünde kullandığı ilaçlar yüzünden bu problemle yüzleşmek zorunda kalıyor. Bunun yanında eğer vücut yağ oranı da yüksekse, göğüsleri de bundan etkileniyor.

Göğsünde doku yerine yağ olan, genellikle fazla kilolu erkeklerde yalancı jinekomasti denilen durum görülebilir ve bu kişilerin göğüsleri yeni belirginleşen kadın memesine çok benzer. Düzenli egzersiz ile kilo vererek kolayca bu görüntüden kurtulmak mümkün.

Ancak gerçek jinekomastinin çözümü için egzersiz ve diyet pek fayda etmiyor. Uzmanlar, “Eğer bir kere çıktıysa, artık onunla yaşamayı öğreneceksiniz. Bundan kurtulmanın tek yolu ameliyattır.” diyor. Aynı zamanda bu ameliyatı olan hastaların genellikle fit erkekler olduğunu söylüyorlar. Bu sorunla karşılaşan bir çok erkek, üst üste giydiği tişört ve gömleklerle durumu kamufle etmeye çalışır. Sürekli göğüs egzersizleri yaparlar ve üstünü çıkarmak zorunda kalacağı her durumdan itinayla kaçınırlar. Ameliyat kararı noktasında kişinin, bu görüntünün üstesinden gelecek kadar rahatsız olup olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Ameliyatlar, evresine göre değişmekle birlikte genellikle çok küçük iki ila dört kesi yapılıyor. Memedeki yağ tabakası lazer sistemi ile alınıyor, ardından meme bezi küçük kesilerden çıkarılıyor ve son adım olarak, yine lazer ile deride sıkılaşma sağlanıyor. Bu işlemden sonra kişi günlük yaşamına hızlı şekilde dönüyor.

Göğüs Şişiren İlaçlar

American Family Physician dergisi, jinekomasti vakalarının yüzde 25’ine aşağıdaki etken maddeleri içeren ilaç gruplarının yol açtığını açıkladı.

  1. Anabolik steroidler
  2. Antidepresanlar (Paroksetin, fluoksetin – etken madde)
  3. Antipsikotikler (Risperidon – etken madde)
  4. Kolekterol ilaçları (Atorvastatin – etken madde)
  5. Saç dökülmesi tedavisi (Finasterid, minoksidil – etken madde)
  6. Reflü ilaçları (Simetidin – etken madde)
  7. Ülser ilaçları (Ranitidin – etken madde)
  8. ACE inhibitörleri

En Faydalı Göğüs Hareketi

Göğüs bölgesindeki kasları belirginleştirmek ve yağlardan kurtulmayı sağlayan anahtar hareket dumbbell bench press. Ellerinize birer dambıl alın ve sehpaya uzanın. Kollarınızı düz tutarak ağırlıkları göğsünüzün üstünde yukarıya kaldırın. Hemen ardından dambılları göğsünüzün yanlarına doğru indirin. Bir saniye bekledikten sonra tekrar kaldırın. Bu şekilde bir tekrarı tamamladınız.

Ön Tarafını Düzleştir

Bu dört aşamalı plan yağlı göğüslerinizin boyutunu küçültebilir.

Kaloriden Kısın

Yediklerinizi azaltmak göğüslerinizin küçülmesine yardımcı olabilir ama siz yine de abartmayın. Zira düşük kaloriyle beslenmenin de bazı kötü yanları var. Örneğin açlık hormonal dengenizi bozabilir. Ve açlık döneminden sonra tekrar yemeye başlamak jinekomasti riskini arttırır. Uzmanlar, günlük aldığınız toplam kaloriyi 250-500 kalori kadar azaltmanızı, protein, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenizi öneriyor.

Postürünüzü Düzeltin

Omuzları dik tutmamak, yumuşak olan göğsün daha da yumuşak durmasına yol açar. Antrenör Dean Somerset, omuzlarınızı geriye çekip vücudunuzu doğal konumunda tutabilmeniz için band pull-apart egzersizini öneriyor. Kollarınızı omuz genişliğinde açarak direnç bandını vücudunuzun önünde tutun. Bandı yanlara doğru çekerken göğüs kemiğinizi yukarıya kaldırın ve aynı anda omuz başlarınızı aşağıya indirin. Bu hareketi her gün (özellikle uzun süre hareketsiz kaldığınız günlerde) 10-12 tekrardan 3-4 set şeklinde yapın.

İçkiye Dikkat Edin

Yoğun alkol tüketimi, testosteron seviyesini düşürücü etkisiyle jinekomastiye yol açabiliyor. Tabii bunda genetik faktörlerin etkisi çok büyük. Herkesin hassasiyet eşiğinin farklı olduğunu söyleyen Dr. Lo “Kimisi litre litre şarap içtiği halde jinekomasti sorunu yaşamazken, kimisi haftada birkaç kadeh içtiğinde göğüslerinde şişme gözlemlenebiliyor” diyor.

Bench Press Yapın

Yağ oranınızın yüksek olması yalancı jinekomasti sorunu yaratabilir. Gerçek jinekomasti sadece göğüs uçlarının arkasındadır. Göğüslerinizdeki kas kütlesini arttırmak bu bölgedeki yağları azaltır. Haftada iki kez dumbbell bench press yapın. Antrenör Ethan Benda’ya göre tekrar sayısı önemli değil. Yeter ki göğsünüzü mümkün olduğunca çalıştırın. 20 tekrar yapabileceğiniz ağırlıkla 5 set yapın. Bu hareketten sonra kontrollü bir şekilde 3 set cable fly da yapabilirsiniz. En son, 4 kez kaldırabileceğiniz bir ağırlıkla 3 set bench press yapın.

Bir cevap yazın