Kahve Olmadan Asla Mı Diyorsunuz?

Siz de sabahları kahve içmeden ayılamıyorum, kahvesiz asla yapamam mı diyorsunuz?

Sürekli yaşadığınız uykusuz gecelerden sonra sizi zinde tutan tek şey kahve ise endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok demektir. Kahve aşkınız, metamfetamin bağımlılığıyla eşdeğer bir şey değildir.

Birçok kişi gibi kahvenin yalnızca tadından hoşlanıyorsanız, endişelenmeniz gereken bir şey yok demektir. Kafein, sinir sistemi, tansiyon ve kalp merkezi üzerinde uyarıcı rol oynıyor. Bu da antrenmanlarda kendinizi daha fazla zorlamanızı sağlıyor. Hatta düzenli antrenman yapan insanlar için kafeini hayatlarından çıkarmak kendileri için kötülük yapmak olacaktır.

Birçok araştırma sonucunda, antrenman öncesi içilen kahvenin, performansı ve gücü arttırdığı kanıtlanmıştır. Dahası, yapılan araştırmalar, antrenman öncesi kahve tüketen kişilerin gün içerisinde, iştahlarını kontrol etmede daha başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Ancak tüm gün boyunca kahve içmek, kafein hassasiyetinizi azaltacağı için performans üzerindeki artışı da etkisiz kılacaktır. Bu yüzden, sabahtan akşama kadar kahve içmek yerine kafein kaynağınızı daha akıllıca kullanmak adına antrenmanlarınızdan önce alacak şekilde planlamalısınız.

Uzmanların önerdiği üzere günlük kafein sınırı 400 mg’dır. Bu da yaklaşık olarak dört bardak kahveye denk gelmektedir. Antrenmandan hemen önce 100 ile 400 mg kafeini alarak performans ve gücünüzün arttığını hissedeceksiniz.

Kafeinin bir diğer artısı, kabızlık giderici bir etkiye sahip olmasıdır. Ancak kahve tüketiminin fazla olması durumunda vücudunuzdaki su azalacağından dolayı dehidrasyon yaşayabilirsiniz. O yüzden kahve tüketimini daima kontrol altında tutmalısınız.

Bütün bunların yanında, kafeini geç saatlerde aldığınız taktirde uyku düzeninizde bozukluklar yaşayabilirsiniz. Antrenman sonrası gerekli yenilenme ve dinlenme için uykuya muhtaç olduğunuzu unutmayın. Eğer önerilen uyku saatlerinde uyuyamıyorsanız, geç saatlerde kahve tüketimini bırakmalı ya da kafeini daha az olan kahvelere yönelmelisiniz.

Bir cevap yazın