KAHVENİN BİLİNMEYEN FAYDALARI!

Günümüzde en çok tüketilen içeceklerin başında gelen kahve, hayatımızın önemli bir parçası olarak öne çıkıyor. İşte kahvenin bitmek bilmeyen faydaları!

Zindelik katan, odaklanmayı arttıran kahve, aşırıya kaçılmadan doğru miktarda tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu görev yapıyor.

Metabolizmayı Hızlandırarak Yağ Yakımı Sağlıyor

İçeriğindeki kafein ile kalp atışını hızlandırıp, vücut ısısını yükselterek, metabolizmayı hızlandırıyor. Kafein vücut tarafından hızlı emilir; bu etkisi ile enerji ve canlılık veriyor.

Kasları Güçlendiriyor

Kafein, kan dolaşımını hızlandırarak kas ağrılarını baskılar ve kas kuvvetinde artış sağlar. Ayrıca kafein, vücuttaki serbest yağ seviyesini arttırır ve enerji ihtiyacını karşılamak için bu serbest yağlar kullanılır. Bu da kaslardaki glikojen depolarının tükenmesini engellemekte.

Kalp Hastalıklarını Önlüyor

Antrenmandan önce tüketilen kahve, kalp atım hızı ve oksijen tüketimini arttırarak, antrenman performansını yukarı taşıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma, her gün 3-4 bardak kahve içenlerin, hiç içmeyenlere ya da daha fazla içenlere oranla yüzde 20 oranında daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduklarını göstermiştir.

Güçlü Bir Antioksidan

Kahve, içerdiği kafein maddesinin özelliği yüzünden dikkat arttırıcı ve uyarıcı özelliğe sahip. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan kahve, potasyum ve magnezyum gibi mineraller, E ve B vitaminleri içermekte.

Kahveyi Yemeklerden 1 Saat Önce veya Sonra Tüketin

Kahve, besinlerden aldığınız demirin vücuttaki emilimini azaltıyor. Özellikle kanınızda demir eksikliği görüldüğünde, kahveyi yemeklerden 1 saat ya da sonra tüketmeye özen gösterin.

Kahve, herkeste aynı etkiyi göstermez. Bazı insanlarda sinirlilik ve endişeye sebep olabilmekte, bazısında ise uyku kalitesini düşürebilmektedir. Bazı insanlarda ise bu problemler hiç yaşanmamaktadır. Eğer kahvenin sizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, kafein alımınızı sınırlandırabilirsiniz.

Kilonuzu kontrol altında tutmak için, kalorili mocha, macchiato gibi kahvelerin sık tüketiminden kaçınarak, türk kahvesi, filtre kahve veya espresso gibi kalorisiz sağlıklı kahveler tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın