Karbonhidrat Döngüsü ile Yağsız Kas Kütlesi Kazanın

İri, güçlü ama aynı zamanda parça parça görünmek istediğinizi duyar gibiyiz. Ama bu sanıldığı kadar da kolay değil.

Yağ oranınızı aşağılarda tutarak yağsız kas kütlesi kazanmaya çalışmak gerçekten çok zahmetli bir iştir. Ancak karbonhidrat diyeti ile bunu kolay hale getirebilirsiniz. Yüksek karbonhidrat diyeti vücudumuzu yağlandırabiliyorken, düşük karbonhidrat diyeti ise ciddi seviyede spor yapan atletler ve vücut geliştirmeciler için yeterli olamayabiliyor. İşte burada imdadımıza karbonhidrat döngüsü olarak da bilinen beslenme düzeni yetişiyor. Karbonhidrat döngüsü sadece profesyonel sporcular tarafından değil, haftada 3-4 kez spor salonuna giden ve iyi bir vücuda sahip olmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

Peki Nedir Bu Karbonhidrat Döngüsü?

Aslında temelinde çok basit bir mantık yatmaktadır. Yoğun antrenman yapacağınız ve kas liflerinizi parçalayacağınız günlerde yüksek karbonhidrat alırken, daha düşük tempolu antrenman ve dinlenme günlerinizde düşük karbonhidrat alımı yapmalısınız. İşte bu kadar basit!

Yüksek karbonhidrat günlerinde metabolizmanız hızlı çalışırken, düşük karbonhidrat günlerinde yağ yakarken bir yandan da kaslarınızı korumak için gereken insülin seviyesini düşük tutuyorsunuz. Kısaca yüksek karbonhidrat günlerinde tüm depoları doldururken, düşük karbonhidrat günlerinde karbonhidrat yerine yağ yakmış olacaksınız. Böylece hem kaslarınızı korumuş hem de yağ yakmış olacaksınız.

Tabii ki tüm karbonhidratlar masum değildir. İyi karbonhidrat (kompleks) ve kötü karbonhidrat(basit) olmak üzere iki çeşit karbonhidrat vardır. Beyaz ekmek, makarna, şekerli içecekler gibi işlenmiş kötü karbonhidratlardan uzak durun ve lif açısından zengin olan karbonhidratlara yönelin. Sebze, yulaf, tohumlu baklagiller, tam tahıllılar, baklagiller gibi glisemik indeksi düşük lifli gıdaları tüketmeniz, daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacak.

Döngü Nasıl Yapılır?

Yoğun antrenman günlerinde yüksek karbonhidrat almalısınız. Seçiminizi kompleks karbonhidratlardan yana kullanmak yağ oranınızı korumanızı yardımcı olacaktır.

Düşük yoğunlukta antrenman yaptığınız ya da dinlenme günlerinizde düşük karbonhidrat almanız gerekmektedir. Bu günlerde seçiminizi sebzelerden yana kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de arka arkaya düşük yada yüksek karbonhidrat almamak olmalıdır. Antrenman günlerinizi de bu programa göre ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın