Kaslarını Şaşırt

Hiç kimse monotonluk hoşlanmaz. Çünkü yaptığımız iş ne olursa olsun, bir süre sonra monotonlaşmaya başladıkça asla ilk günkü keyfi vermez. Sürekli aynı yemeği yemek ya da sürekli aynı mekana gitmek bir süre sonra sizi sıkmaya başlayacak ve daha farklı tercihler yapmaya başlayacaksınızdır. Kaslarınız da tam bu noktada sizinle aynı şekilde düşünüyor. Peki nasıl?

Antrenmanlarınızda yaptığınız en büyük hatalardan biri, haftalarca aynı programla çalışmaktır. Özellikle vücut geliştirme yapanların daha fazla önem vermesi gereken bu husus vücudunuzun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Eğer haftalar boyu hiçbir değişiklik yapmadan, sürekli aynı program ile çalışıyorsanız, kaslarınız için bu uyarılar bir rutin haline gelir ve tepki vermemeye başlar. Bu da kas gelişiminizi tamamen durdurabilir. Bunu sadece ağırlıkları arttırmak olarak düşünmeyin, değişim için ağırlık arttırmak asla yeterli değildir.

Spor salonlarının bir çoğunda hazırlanıp size verilen programlar 4 ya da 8 haftalıktır. Bu süre kas gelişimi için idealdir fakat aynı programla 8 haftanın ötesine geçersiniz, kas gelişiminiz olumsuz etkilenecektir. Artık yapmanız gereken, aynı amaca yönelik farklı hareketler olmalıdır. Buna ek olarak, set ve tekrar sayılarını değiştirebilir, hatta antrenmanlarınıza süper setler ekleyebilirsiniz.

Büyüme hedefli antrenmanlarda, 2 haftada bir kullandığınız ağırlıkları arttırmak kaslarınız için yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın