KASLARINIZ BÜYÜMÜYOR MU?

Hala istediğiniz kas gelişimini sağlayamadınız mı? Sizi neyin engellediğini tespit edin ve büyümeye başlayın.

Çok Fazla İzole Hareket Yapmayın

Tek bir kas grubunu hedefleyen biceps curl, triceps rope down gibi hareketleri çok sevdiğinizi biliyoruz. Ancak bir harekette ne kadar fazla kas grubunu işin içine dahil ederseniz, o kadar fazla testosteron ve büyüme hormonu salgılarsınız. Bu yüzden bench press, squat, deadlift, inverted row, barfiks gibi birden fazla kas grubunu çalıştıran çok eklemli hareketleri tercih edin.

Makinelere Bağımlı Kalmayın

Spor salonundaki makineler spora yeni başlayanlar için idealdir. Çünkü bu makineler bir hareketi doğru formda yapmanızı sağlar, bu sayede sakatlıklardan korunursunuz. Ancak makinelerde çalışırken, serbest ağırlıklarla çalıştığınızda dengenizi sağlayan küçük kas lifleri devreye girmez. Bu da kaslarınızın büyüme potansiyelini kısıtlar.

Tekrar Sayılarını Arttırın

Antrenman programlarında 8-12 tekrar aralığı verilmesinin sebebi; kaslara yeterince kan pompalamak ve hormonların salgılanmasını sağlayarak kaslara direnç uygulamak. Her hareketi 8-12 tekrar yapın ve son birkaç tekrarın sizi oldukça fazla zorlayan ağırlıklar seçin.

Kardiyoyu Abartmayın

Kas kütlenizi arttırmak için her gün harcadığınızdan daha fazla kalori almalısınız. Muhtemelen gün içinde yaptığınız tempolu yürüyüşlerde harcadığınız kalori miktarını önemsemiyorsunuz. Her türlü kardiyo egzersizinden önce ve sonra mutlaka protein ve karbonhidrat içeren besinler tüketin. Bu sayede kaslarınızdaki glikojen depolarını muhafaza edecek ve büyümeleri için gerekli besinleri vermiş olacaksınız.

Antrenman Sonrası İyi Beslenin

Zorlu bir antrenman sonrası yeterli miktarda protein ve karbonhidrat almazsanız, spor salonunda sizi kan ter içinde bırakan antrenmanın hiçbir önemi kalmaz. Antrenmandan hemen sonra gerekli proteini ve bu proteinin hücre içine taşınmasını sağlayan karbonhidratı mutlaka alın.

Uyku Saatlerinize Önem Verin

Eğer antrenman yaptığınız günün akşamı kendinizi gece ortamlarına atıyorsanız, üzgünüz ama boşuna antrenman yaptınız. Kaslarınız siz uyurken kendini yeniler ve büyür. Bu yüzden yeterince uyumalı ve kaslarınıza büyümesi için zaman vermelisiniz.

Bir cevap yazın