KEMİK ERİMESİNİ YOK EDİN

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz.

Dünyada yaşam süresi uzadıkça nüfus yaşlanması artıyor. Bu nedenle yaşlılarda sıklıkla görülen osteoporoz yani kemik erimesi, her geçen gün daha büyük bir sorun haline geliyor. Yanlış ve kötü beslenme, emilim sorunları, yeterli D vitamini alınamaması gibi etkenler yüzünden, bu sorun genç yaşlarda da ortaya çıkabiliyor.

Stres ve Asitli Gıdalar Kemiklerin Baş Belası

Gıdalarla alınan asit, idrar yoluyla vücuttan atılır. Ancak çok asidik gıda tükettiğiniz takdirde, kemiklerdeki kalsiyumu emerek kemik erimesine yol açmaktadır. Paketlenmiş gıdalar ve gazlı içeceklerde bolca bulunan fosfor; fazla alındığı takdirde kemik erimesine neden olmaktadır.

Stresli anlarda salınımı artan kortizol hormonu da kemik yıkımını arttırmakta.

Yüksek potasyumlu beslenme düzeni, kemik erimesine karşı koruyucu rol üstlenir. Magnezyum eksikliği de kemik sağlığı için önemlidir. Erkeklerin günde 430 mg, kadınların ise 330 mg magnezyum alması gerekmektedir. Magnezyum en çok doğal maden suları, kuruyemiş ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ancak aşırı alkol tüketimi, emilim bozuklukları ve çeşitli ilaç kullanan kişilerde, kan testlerinin sonucuna göre takviye gerekebilir.

Düzenli yapılan egzersizler, kemik erimesinin baş düşmanlarından biridir. Yapılan çalışmalarda, düzenli egzersizin kemik erimesini önlediği kanıtlanmıştır.

En Önemli Sebebi D Vitamini Eksikliği

Osteoporoz yani kemik erimesinin en önemli nedeni, yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin eksikliğidir. Bunun yanında, hareketsiz yaşam tarzı, magnezyum, potasyum, kalsiyum, A – B6 – B12 – C vitaminleri eksiklikleri, çinko ve folik asit yetersizliği, stres gibi faktörler de kemik erimesine neden olmaktadır. Kemik erimesi çok sinsi şekilde ilerleyen bir rahatsızlıktır. İleri safhalarda, kemik dokusu zayıflamakta, kırık oluşmakta, boy kısalması, kamburluk gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Kemik Erimesine Karşı Ne Yapmalı?

  • D vitamini seviyenizi yükseltmek için düzenli güneşlenin veya D vitamini takviyesi kullanın.
  • Bol taze meyve ve sebze tüketin. Meyve ve sebzeler; kemiklerin ihtiyacı olan C ve K vitaminleri, kalsiyum, fosfor, çinko ve magnezyum gibi mineraller ve folik asit gibi vitaminleri sağlar.
  • Şekerli ve unlu gıdalardan uzak durun.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Yoğurt, kefir, ayran gibi probiyotik zengini gıdaları tüketin.
  • Şekerli gazlı içeceklerden kaçının.
  • Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
  • Mısır, ayçiçeği, margarin gibi trans yağ asitleri içeren yağlar yerine, zeytinyağı ve tereyağı gibi doğal yağları tercih edin.

Bir cevap yazın