KETOJENİK DİYET MESELESİ

Son zamanlarda sıkça adını duyduğunuz ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve yüksek yağ tüketimi olan bir beslenme şeklidir.

Karbonhidrat tüketimini azalttığınızda, vücudunuz gerekli enerjiyi almak için daha önce depoladığı yağları yakmaya başlar.

Kilo vermeyle ilgili sorunlar yaşıyor ve diyet odaklı Instagram hesaplarını takip ediyorsanız, muhtemelen ketojenik diyet hakkında olumlu görüş paylaşan insanları görmüşsünüzdür: Kilo vermeyi kolaylaştıran, düşük karbonhidrat, orta düzey protein ve yüksek yağ tüketilen beslenme düzeni.

Ketojenik diyetin amacı; vücudunuzun enerji kaynağı olarak karbonhidrat yerine depoladığı yağları yakmaya geçtiği ketozise geçmektir.

Vücudunuz enerjiyi genelde tahıllar, un, meyve ve sebzeler gibi karbonhidratlı yiyeceklerdeki glukozdan karşılar. Ancak ketojenik diyette karbonhidrat tüketimini önemli bir miktarda düşürdüğünüz zaman, vücudunuz gerekli enerjiyi depolanmış yağdan karşılar. Karaciğeriniz keton denilen asitler ile yağı oluşturur ve bu ketonlar kan akışına karışarak enerji olarak kullanılır.

Ancak ketozise ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Bazı insanlar karbonhidrat tüketimini yeterince azaltmıyorlar, bazıları ise cheat day diye tabir edilen kaçamak gün ile ketozisten çıkıyor. Ketoziste kalmak için günde 25-30 gram karbonhidrat alımını sürdürmeniz gerekiyor.

Peki, ketozise girdiğinizi nasıl anlayacaksınız? Şimdi de ketozisin en yaygın belirtilerinden bahsedelim.

Gereğinden Fazla Yorgun Hissediyorsunuz

Düşük karbonhidratlı sisteme alışmaya çalışırken büyük ihtimalle oldukça yorgun hissedeceksiniz. Vücudunuzun gerekli enerjiyi sağlamak için yağ yakmaya alıştığı birkaç hafta yorucu aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durun.

Birkaç hafta sonra daha enerjik hissetmeye başlayabilir ve antrenman rutininize dönebilirsiniz.

Nefesiniz ve Teriniz Kötü Kokmaya Başladı

Ketozis, kötü kokan nefese ve kötü kokan tere yol açabilir.

Vücudunuz enerji ihtiyacını karşılamak için yağı parçalarken ortaya yan maddeler çıkarabilir, bunlardan biri de oje çıkarıcılarda da bulunan asetondur. Bu toksik madde, nefes, ter ve idrar yoluyla atılır.

Uzmanlar, koku ortadan kaybolana kadar sık sık dişlerinizi fırçalanmanızı ve şekersiz naneli şeker kullanmanızı tavsiye ediyor.

Kabızlık Sorunu Yaşıyorsunuz

Ketojenik diyet yapanlar, kabızlık sorunu yaşayabilir. Bu sorunun ilk sebebi, karbonhidrat tüketimini azalttığınızdan dolayı tahıl ve yulaf gibi lif zengini besinleri yeterince almamanız, diğer sebebi ise karbonhidrat tüketmediğiniz için vücudunuzdaki su miktarının azalması.

Bununla başa çıkabilmenin en iyi yöntemi, az tükettiğiniz karbonhidrat kaynaklarını lif yönünden zengin besinlerden seçmeniz olacaktır.

Bir cevap yazın