KİLO ALMAK İÇİN EVDE SPOR YAPMAK

Kilo almak için illa spor salonuna gitmek gibi bir şart yoktur. Spor salonuna gitmek için yeterince zamanı ve maddi durumu olmayan kişilerin, kilolarını arttırmak için birçok teknik mevcut. Evde de yapabileceğiniz antrenman programları sayesinde, kısa sürede istediğiniz kilo artışını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı kilo alma, antrenman, beslenme ve dinlenme sürecini kapsayan geniş bir zaman dilimidir.

Kilo Almak İçin Kendi Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz Egzersizler

Sağlıklı şekilde kilo alma ve kas kütlesi arttırmanın en temel yöntemlerinden olan vücut ağırlığı egzersizleri, vücuda direnç uygular ve kas gelişiminde destek olur. Barfiks, squat ve şınav gibi egzersizler, spor salonuna gitmeden evde yapabileceğiniz en etkili hareketlerdendir. Bu hareketlerin yanında, düzenli, dengeli beslenme ve yeterli dinlenme kilo almanızı sağlayacaktır.

Hedeflenen kiloya ulaşmak için tüm vücut antrenmanları hayati önem taşır. Vücut ağırlığı egzersizleri testosteron salınımını da arttırarak kas büyümesine yardımcı olur. Bu sayede her antrenmanınızda, bir önceki antrenmanınıza göre kademli olarak daha fazla tekrar yapabilirsiniz.

Barfiks

Barfiks, sırt ve kol kaslarını hedefler. Egzersiz için kapıya asılabilen bir barfiks barı veya asılı kalabileceğiniz herhangi bir yer kullanılabilir. Barfiks hareketini yaparken ilk başlarda zorlanabilirsiniz. Bu durumda birinden destek alabilir ya da direnç bandı kullanabilirsiniz.

Squat

Squat, bacak kaslarını en iyi çalıştıran, birçok kasın devreye girdiği, çok eklemli bileşik bir harekettir. Ellerinizi başınızın arkasına koyun ya da önde birleştirin; dizlerinizi kırarak, kalçanız neredeyse yere değene kadar eğilin. Bunun yanında, ayaklarınızı zemine sağlam basmaya, dizlerin hafif dışarı doğru bakmasına dikkat edin. Bu hareketten önce sakatlıkların önüne geçmek adına iyice ısının.

Şınav

Şınav egzersizi, göğüs, omuz ve kol kaslarını hedefler. Yüzünüz aşağı bakacak şekilde, vücudunuz dik vaziyette ayak parmak uçlarınızla kendinizi kaldırın. Vücudunuzu zemine yaklaştırın ve tekrar yukarı itin. İlk başlarda hareketi doğru formda yapamıyorsanız, dizlerinizi yere koyarak da egzersizi yapabilirsiniz.

Beslenmenin Önemi

Antrenmanlara ek olarak, kilo almak için yeterli miktarda kalori de almalısınız. Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler, metabolizma hızını da arttıracağı için kalori ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Bunun için yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ tüketimi yapmalısınız. Kaslanma döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın