KIŞIN AYAĞINIZI SICACIK TUTACAK OUTDOOR AYAKKABI TAVSİYELERİ!

Yağmurlu ve soğuk havalarda ayağınızı sıcacık tutacak outdoor ayakkabı nasıl seçilir? Hadi birlikte hem şehir hem de doğa koşullarına uygun outdoor ayakkabılarını inceleyelim!

Kış şartlarına uygun ayakkabı tercihi çok kolay bir konu değildir. Yaşadığınız yer, giymeyi düşündüğünüz zemin ve hava şartları gibi etkenler seçeceğiniz ayakkabıyı belirlerken değişkenlik gösterecektir. Yağışlı havalarda mı giyeceksiniz ya da hafta sonu uzun doğa yürüyüşlerinde mi kullanacaksınız, bunların hepsi seçeceğiniz ayakkabıdan beklentilerinizi ifade eden önemli detaylar.

Hangi ayakkabıyı alırsanız alın, öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken şey; ayakkabının rahat olması. Ayağınızı rahatsız eden bir ayakkabıyla ne doğa ne de şehir koşullarında asla rahat edemessiniz!

Daha Çok Dağda ve Outdoor Aktivitelerinde Giyecekseniz;

Şimdiden uyaralım; “Outdoor botlar sadece dağda, kanyonda ve çeşitli outdoor aktivitelerinde kullanılan ayakkabılardır” diye düşünüyorsanız, artık günümüzde bu düşünce tamamen değişti. Outdoor ayakkabı üreticileri, zorlu doğa şartları için geliştirilen outdoor ayakkabılarının tasarımlarını, son dönemlerde artık şehirde de rahatlıkla her kıyafetle tercih edilebilecek şekilde revize etti ve açıkçası bu durum bizler için çok da iyi oldu.

Doğada çeşitli outdoor aktiviteleri yaparken ayakkabınızın size mükemmel rahatlık sunması gerekir. Ayağınızı sıkan, terleten ve nefes alamayan ayakkabılar size oldukça fazla rahatsızlık ve acı yaşatabilir.

Ayakkabıyı daha çok dağda ve doğa yürüyüşlerinde kullanacaksanız, yüksek kesimli ve bilekli botları tercih etmenizi öneriyoruz. Yüksek kesimli ve bilekli botlar, kayalardan oluşan zeminlerde ve uzun yokuşlarda bilek burkulmalarını önler. Ayrıca karlı hava şartlarında yağan karın ayağın içine girmesini önler. Bu özellikler hem dağ hem de şehir hayatı için çok önemli.

Tabi bir de su geçirmezlik konusu var. Eğer tercih ettiğiniz bot Goretex teknolojisine sahipse, botunuz asla su geçirmez ve ayağınız her daim kuru ve sıcak kalır. Bunun yanında Goretex teknolojisi sayesinde ayakkabı nefes alabilir özelliğe sahiptir. Tercihinizde bunlara çok dikkat etmelisiniz.

Su geçirmezlikten bahsetmişken bir de Waterproof özelliği olan ayakkabılar var. Waterproof, maalesef birçok kişinin yanlış bilgi sahibi olduğu bir konudur. Waterproof, su geçirmez değil suya dayanıklı anlamındadır. Goretex teknolojisine sahip ayakkabıların kumaşı son derece sık dokunmuş bir kumaştır ve hiçbir şekilde su gözeneklerden geçmez. Bu sayede de ayağınız her daim kupkuru kalır. Waterproof ise kısa süreli su temasları için uygun bir özelliktir. Uzun süre ve büyük miktarda suya maruz kalındığında su almaması söz konusu değildir. Outdoor ayakkabısı tercihini bunları göz önüne alarak yapabilirsiniz.

Bütün bunların yanında, uzun süreli yürüyüşler sonucu şişen ayakları ve kışın normalden biraz daha kalın bir çorap tercih edeceğinizden dolayı, bot seçerken bir numara büyük tercih edebilirsiniz.

Tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettiğimize göre, artık hem dağ koşulları ve outdoor aktivitelerinde hem de şehirde rahatlıkla kullanabileceğiniz modellerden bahsedebiliriz.

İlk önereceğimiz ayakkabı artık tüm dünyaya kalitesini ispatlamış ve bu alandaki en önemli markalardan biri olan THE NORTH FACE.

Küresel keşif hareketi” diye tanımladığı sloganı ile tüketicilerini yeni yerler görmeye yönlendiren The North Face markası; en dayanıklı outdoor ayakkabı, spor giyim, outdoor giyim modelleri ve ekipmanlarına sahip olduğu konusunda da iddialı. Alanında dünya çapında bir üne sahip olan The North Face markası, özel teknolojileri ile soğuk hava koşullarına adeta meydan okuyor.

Ürün yelpazesini her geçen gün genişleten marka, her ürün dalında ayrı bir başarı kazandı ve 1999 yılında North Face trekking ve uzun mesafe koşu ayakkabısını piyasaya çıkardı. Günümüzde ise tasarladığı modellerle ve çizgisinden ödün vermeyen, ileri teknolojili yüksek kalitesi ile bilinen North Face markası, özellikle outdoor alanında, sektörün en çok tercih edilen birkaç markası arasında yerini alıyor.

 

Dağ koşullarına uygun bir diğer marka JACK WOLFSKIN.

Dünyanın en çok tercih ettiği Outdoor markalarından olan Jack Wolfskin; sizi her türlü ortamda, konforlu tutmayı prensip edinmiş olduğunu ürünleri ile kanıtlamaktadır. Özellikle zorlu yürüyüş, trekking ve dağcılık turları için tasarlan modelleri ile zor şartlarda dahi rahatlığınızdan ödün vermeyeceksiniz.

Her defasında günler veya haftalar süren, medeniyetten uzakta, gerekli olan her şeyin sırt çantasında taşındığı uzun mesafeli yürüyüş faaliyetleri olarak tanımlanan, trekking sporuna özel tasarlanan bot ve ayakkabıları ile su geçirmeyen, nefes alabilir yapıda olan modellere de göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Goretex teknolojisine sahip bir diğer üst düzey outdoor ayakkabı üreticisi ise ADIDAS.

Gore-TEX® teknolojisi ayaklarınızı bütün hava koşullarında kuru tutar ve maksimum rahatlık sunar. Gore-TEX® li ayakkabılar en zorlu hava koşullarında bile yüksek ölçüde nefes alabilir ve su geçirmezdir. Gore-TEX® teknolojisiyle tasarlanmış su geçirmez ayakkabılar ile ayaklarınız daima koruma altındadır.

Saatler boyunca yağmura dayanıklılık gösterebilen, çabuk kuruyup, nefes alabilen, maksimum sıcak tutma kapasitesine sahip malzeme. Sentetik yalıtım malzemeleri arasında en sıcak tutma özelliğine sahip bu malzeme, ıslakken bile yalıtım özelliğinin %96’sını korur ve sıcak tutar. Oldukça hafif ve sıkı yapısının çabuk kuruyan ve nefes alabilen özellikte olması sebebiyle outdoor aktiviteleri için en ideal seçimdir.

Sıcak havayı cildinize hapseden sentetik dokulu kumaş sayesinde nefes alabilir, hafif ısı yalıtımı, soğuk havalarda sizi rahat ve kuru tutar. Bu dokular yeterli havayı içerde tutarken, teri buharlaştırır ve nem oluşumunu engelleyerek sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

 

Bir diğer marka ise SALOMON.

Dünyadaki milyonlarca doğa sevdalısının bildiği gibi Salomon, yüksek performansınıza katkı sağlayacak Goretex ve Waterproof teknolojili ürünleri ile tercih sebebi olmaya devam ediyor. Uzun yıllardır ülkemizde de yerini alan Salomon markası, outdoor grubu markaların, en çok tercih edilenleri içerisindeki sıralamasını koruyor.

Dünya markası haline gelen Salomon markası; beş kıtada, 40’tan fazla ülkede outdoor grubu ayakkabı ve bot, spor giyim, spor ekipmanı üretmeye devam etmektedir. Outdoor markaları içerisinde, dünya sıralamasının en üstlerinde yer alan marka, üst segment ürün modelleri ile sporseverlerin gözde markası olmayı başarmıştır.

 

Bu kategoride son olarak önereceğimiz marka ise MERRELL.

Dünyanın en popüler outdoor markalarından olan Merrell, yüksek kalitesinin yanı sıra yeniliklere açık, kendini sürekli geliştiren, alanında kendisini dünyaya ispatlamış bir outdoor markası olmasına rağmen, bozmadığı çizgisi ve stili ile tercih sebebi olmaya devam ediyor.

Merrell markasını rakiplerinden ayıran bir özellik ise; M-Select Ice Grip taban teknolojisidir. Dünyanın en büyük outdoor ayakkabı markası Merrell’ ın yeni teknoloji yatırımlarından M-Select Ice Grip, ıslak ve kuru zeminde maksimum zemin tutuşu sağlar. M-Select Ice Grip en zorlu koşullara bile dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Özel materyal yapısı sayesinden parçalanma ve kopmaya karşı dayanıklıdır.

Ayakkabıyı Şehirde Giyecekseniz;

Ayakkabıyı genellikle şehirde kullanacaksanız, dikkat etmeniz gereken ilk nokta ayakkabının tasarımı ve dayanıklılığı olmalı. Eğer yaşadağınız yerin kış şartları çok sert ve yağışlı geçmiyorsa, içinde birçok teknoloji barındıran botları tercih etmenize gerek yok. Şehir koşulları için üretilmiş outdoor ayakkabıları, güzel tasarımları sayesinde hem kıyafetlerinizle uyumlu olacak hem de kış soğuğundan korunmanızı sağlayacak.

Bu özelliklere sahip outdoor ayakkabıları hangileri diye düşünüyorsanız, size önerebileceğimiz bazı modellerden bahsedelim.

Şehir kullanımına uygun, size ilk önereceğimiz marka TIMBERLAND.

Bu marka şıklık, rahatlık ve konfor gibi kavramları bir araya getirerek size büyük kalite sunuyor. Birçok kıyafetinizle kombinleyebileceğiniz, soğuğa karşı tam koruma sağlayan dayanıklı modellere sahip. Timberland ile ayağınız yastıklamalı her adımla yerden destek alırken enerjinizi geri veriyor.

 

Şehir kullanımına uygun bir diğer marka ise CATERPILLAR.

Yani herkesin bildiği adıyla CAT. Tanıtıldığından bu yana klasik bir seri olmayı sürdüren Caterpillar Colorado botları, tarz yaratan tasarımında konfor, esneklik ve dayanıklılığı bir araya getirmektedir. Her amaca uygun bu seri, hakiki deri malzemesi ve geniş renk seçenekleriyle bakışları üzerinde toplayacaktır.

 

Aynı kategoride bir efsaneye yer vermeden olmaz. Evet, HARLEY DAVIDSON‘dan bahsediyoruz.

Yeni ve geliştirilmiş teknolojileri kullanarak tasarlanan Harley Davidson botlarında; Güç ve dayanıklılık, aşıma ve kayma önleyici kauçuk taban, stabilite ve taban desteği, ısı yalıtımı ve nem dengeleme gibi birçok özel teknolojiyi bulabilir, ekstra rahatlık ve konforu yaşayabilirsiniz.

 

Şehir kullanımına uygun, son olarak önereceğimiz marka GRISPORT.

Şehir koşulları için özel olarak hazırlanan yeni tasarım sistemi yürüyüş ve ayakta duruşlar esnasında üstün konfor sağlar. Grisport kalitesi ile benzersiz konforun tadını çıkarabilir ve günlük aktivitelerinizden büyük keyif alabilirsiniz.

İsterseniz şehir hayatında isterseniz de dağ koşullarında kullanabileceğiniz rahat, estetik, konforlu ve dayanıklı outdoor ayakkabılara Korayspor.com‘dan hemen ulaşabilir ve tercih ettiğiniz ürünü güvenli ve kolay alışveriş imkanı ile kolayca satın alabilirsiniz.

 

Outdoor Kategorisinde Öne Çıkan Ürünler

Bir cevap yazın