KOLESTROL DÜŞMANI BESİN ÖNERİLERİ

Vücudumuzda karaciğerin oluşturduğu kimyasal bir madde olan kolestrol, insan sağlığında oldukça önemlidir. Kolestrol seviyemizin, normal düzeylerde seyretmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlar kolestrol düzeyini tetikliyor ve sonucunda yüksek kolestrol denen sağlık sorunu oluşuyor.

Yüksek kolestrol, hayati önem taşıyan ve sonucu ölümlere kadar gidebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Yapılan çalışmalar; kalp krizi ile hayatını kaybedenlerin birçoğunda, tetikleyici olarak yüksek kolestrolün rol oynadığını işaret ediyor.

Normal seviyelerdeki bir kolestrol, kötü ya da zararlı değildir. Önemli olan, kolestrol seviyesini dengeleyebilmektir. Kötü kolestrol olarak bilinen LDL düzeyini, bazı beslenme değişiklikleri ile olması gereken ideal düzeyde tutmak mümkün. O halde hem sağlığımız, hem de iç dengemizi sağlayabilmek için beslenmemize özen göstermemiz gerekiyor.

Kolestrol Seviyesini Düşüren Besinler

  • Avokado… Avokadoyu 1 ay süresince düzenli kullanarak, beslenme programınıza eklemeniz durumunda, kolestrol seviyenizin hızla düştüğünü ve ideal düzeye geldiğini görebilirsiniz. Günlük olarak yalnızca yarım avokado tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Tekli doymamış yağ içeren avokado, bu yağları depolamaz ve enerjiye dönüştürür. İşte bu nedenle, oldukça önemli ve sağlıklı bir besindir.
  • Badem… Kötü kolestrolün oksitlenme riskini en aza indirmeyi sağlayan doymamış yağları içerisinde bulunduran badem; hem sağlıklı beslenmek isteyenlerin, hem de yüksek kolestrol sorunu yaşayanların imdadına yetişiyor. Düzenli ve kontrollü olarak badem tüketmek, kolestrol seviyesini dengelemeyi sağlıyor.
  • Portakal Suyu… Portakalda bulunan sterollerin, kolestrole benzeyen kimyasal bir yapıları ile bilinirler. Bazı meyve, bitkisel yağ ve tohumların içerisinde yer alan steroller; hem genel kolestrol seviyenizi, hem de LDL kolestrolü düşürme özelliğine sahiptirler. Portakalın içerisinde çok yüksek düzeyde steroller bulunmaz ancak HDL diye bilinen iyi kolestrolü arttırmayı sağladığından portakalı ve portakal suyunu beslenme planınıza dahil etmeniz gerekiyor.
  • Kuşkonmaz… Özellikle buharda pişirilmesi gereken kuşkonmaz, safra asidi tutar. Bu durumda karaciğerimizin daha fazla LDL harcaması gerekir. Kötü kolestrolün harcanmasına yardımcı olan kuşkonmazı buharda pişirerek, kandaki LDL seviyenizi de düşürmüş olacaksınız. Birçok faydası bulunan kuşkonmazın, bu özelliğini pek duymamış olabilirsiniz. Sağlıklı kalmak ve kolestrolünü dengede tutmak isteyenleri için kuşkonmazın, mükemmel bir seçenek olduğunu belirtelim.
  • Çilek… Diğer meyvelerden de bildiğimiz gibi çilekte, lipoprotein yoğunluğu azdır. Lioproteinin az bulunması ise LDL kolestrol seviyesini düşürdüğünü bilmelisiniz. Günlük olarak 10-15 adet çileği tüketmeyi alışkanlık haline getirir ve beslenme programınıza eklereseniz, kolestrolün dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çilek, antioksidan içeren bir meyve olduğundan trigliserdinizi düşürmeye de yardımcı olacaktır.
  • Yulaf… Tüm tahıl grubuna baktığınızda yulafın, en çok lif barındıran seçenek olduğunu göreceksiniz. Üstelik en iyi çözünebilir lif kaynağı olması nedeniyle yulaf, sağlıklı beslenme programlarında mutlaka yer alır. Ayrıca yulaf, kanın kolestrolü emmesini engelleyen bir jel üretilmesini sağlamaktadır. Günlük olarak 20 gram pişmiş yulaf tüketmeniz, hatta daha da etkiyi arttırmak için içerisine doğranmış elma eklemeniz, yüksek kolestrol sorunu yaşayanlar için en doğal tedavi yöntemlerden biri olacaktır.
  • Elma… Elma, her ne şekilde olursa olsun genel sağlığımız açısından son derece yararlı bir meyvedir. Tek yapmanız gereken elmayı, düzenli olarak tüketmeye özen göstermek olmalıdır. Pektin ve polifenol içeren kabuklara sahip olduğundan, kolestrolü vücutta daha iyi üretilmesini desteklemektedir. Üstelik pektin ve polifenol maddeleri, kalp sorunlarını oluşturan iltihaplı moleküller üzerinde de oldukça etkilidir.
  • Domates… İçerisinde likopen bulunduran domates, düzenli kullanım sonrasında, LDL kolestrolü yani kötü kolestrolü %10 oranında düşürebilme yeteneğine sahiptir. Damar tıkayan yağları parçalaması ile bilinen likopen, günde 25 mg kadar tüketilmelidir. Bu da yaklaşık olarak günde 110 gram domates püresi yemeniz anlamına geliyor. Yüksek kolestrol sorunu yaşayanlar için domates, bir diğer etkili seçenektir.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget