Kötü Kokuya Karşı Koy

Korkacak bir şey yok, sorun sizde değil. Son teknoloji ile donatılmış spor kıyafetleri bile ter kokusu yapan bakterileri maalesef engelleyemiyor. Bunun için temizlik şart.

Bir çok kişinin yanlış bildiği bir gerçek: Kötü kokunun sebebi teriniz değil. Rahatsız edici koku cildinizdeki bakterilerle karıştığında ortaya çıkıyor. Yüksek teknolojili spor kıyafetleri terin cildinizde kalmasını engelliyor ve bu da bakteriler için iştah kabartıcı bir ortam yaratıyor. Bunun neticesinde, antrenman kıyfaetlerinizde günlük tişörtlerinize oranla daha çok koku kalıyor.

Polyester spor kıyafetlerinde çok kullanılıyor ve bakteriler de polyester karışımları çok seviyolar ve bu alanlarda rahatça saklanabiliyorlar. Klasik bir yıkamada da bu bakterilerden kurtulmanız için yeterli değil. Üstelik bir de antrenman sonrası kirli kıyafetlerinizi çantanızda unutmanız daha da kötü. Özetle, yeni teknlojili kıyafetleri keyif alarak giysek de, henüz onları nasıl kokusuz ve temiz tutacağımızı bilmiyoruz.

Bugüne kadar ki en temiz antrenmanınızı yapmak için üç ipucu;

1. Hemen Yıka ve Havalandır

Erken müdahele çok önemli. Üstünüze yapışan bakteri ve terden kurtulmak için antrenman biter bitmez kıyafetlerinizi yıkayın ve açık havada asarak kurutun. Buradaki en önemli nokta, çamaşırları evin içinde kurutmamak olmalı.

2. Etkili Yıka

Kıyafetleri yıkayacağınız suya ekleyeceğiniz bir kapak beyaz sirke ve bir yemek kaşığı karbonat, bakterilerin kumaştan arınmasını sağlar. Eğer bu işleme rağmen hala kokuyorsa, bir saat boyunca bir leğene bir kapak beyaz sirke, iki yemek kaşığı karbonat ve iki yemek kaşığı hidrojen peroksiti ekleyerek çamaşırlarınızla bekletin. Bir saat sonunda baştaki yıkamayı tekrar edin.

3. Kazandıklarını Kaybetme

Mümkün olduğunca yumuşatıcı ve kurutma havluları kullanmayın. Bunlar kıyafetlerin üzerinde bir tabaka bırakır. Düzenli olarak spor çantanızı da yıkayın ve kurutmak için asın.

Bir cevap yazın