Kreatin: Gerekli Mi?

Kreatin, ağır antrenman yapan kişilerin en çok faydasını gördüğü ürünlerin başında gelen, bir amino asit takviyesidir.

Ağır antrenmanlarda en çok “enerji“ye ihtiyaç duyarsınız. Enerjinizi arttırmak demek, daha da ağır antrenman yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bu enerjiyi iki türlü sağlayabilirsiniz. İlk seçenek, yediklerinizi arttırmanız. Ancak bu yağlanma gibi bir sorunu beraberinde getirebilir. Günlük almanız gereken kalori miktarını aştığınız durumlarda, gereksiz bir yağlanma sürecine girebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, kreatin amino asitini alarak, kalori arttırmadan enerjinizi arttırmak.

Vücudumuzda Kreatin Bulunur Mu?

Öncelikle, kreatin kesinlikle bir steroid değil. Kreatin, karaciğer, böbrek ve pankreas’ın ürettiği amino asitlerin bir kombinasyonudur. Kreatin, protein gibi vücudunuzda halihazırda bulunan ve üretilebilen bir bileşendir. Kaslarımızda, balıkta ve kırmızı ette de bulunur ancak takviye olarak satılan toz versiyonlardan çok daha az seviyede.

Ne İşe Yarar?

Kreatin, kreatin fosfat olarak fosfajen sistemine katılır ve anlık enerji ihtiyacı için ATP (vücudumuzun enerji için kullandığı bileşim) üretiminin artmasına katkı sağlar. Bu sayede vücudun enerji üretim kapasitesi artar, ağır antrenmanlarda çok daha güçlü ve iyi hissederiz.

Eğer gerektiği kadar kreatin fosfat’a sahip olursak, set sayılarınızı ve çalıştığınız ağırlıkları arttırabilirsiniz. Kreatin ile birlikte uzun süreli çalışmalar sonucunda kas kütleniz büyüyecek, daha ağır kaldıracak ve daha güçlü olacaksınız.

Nasıl Tüketmeli?

Patlayıcı güç içeren antrenmanlar yapıyorsanız, haftanın beş günü, günde 15-20 gram arası kreatin yüklemesi yapın. Bu aşamadan sonra, günde 2-4 gram arası tüketin. Bunu kreatin takviyesi ile yapabileceğiniz gibi et tüketiminizi arttırarak da yapabilirsiniz. Kırmızı et ve somon balığının yaklaşık 250 gramında 2-3 gram kreatin bulunur.

Kreatini antrenmandan önceki 30 dakika içerisinde antrenmandan sonra alacağınız protein ya da karbonhidrat içeceğinizle birlikte birer doz olarak kullanmalısınız. Antrenman öncesinde kreatin almak, kaslarınızı kreatin fosfat ile doyurarak büyük enerji sağlar. Antrenmandan sonra alacağınız kreatin ise kaslarınızı yeniler, hacmini arttırır ve büyüme hormonları salınımına yardımcı olur.

Antrenman yapmadığınız günlerde ise kreatini o günkü herhangi bir öğünle birlikte alabilirsiniz. Tercihen, kreatinin depolanma süresini arttırmak için, karbonhidrat açısından zengin bir öğünle almanız daha iyi olacaktır.

Peki Yan Etkileri Var Mı?

Genelde aklımıza ilk gelen şey, yan etkileri var mı sorusudur. Öyleyse içinizi rahatlatalım. Yeterli miktarlarda su tükettiğiniz taktirde böbreklerinize bir zararı yok. Yapılan araştırmalar, ATP’nin beyin hücrelerinin sağlığı için önemli olduğunu gösteriyor.

Mümkün olan en fazla kas miktarını kazanabilmek için olabildiğince ağır antrenman yapmak gerekir. Kreatin, ağır çalışabilmeniz için tercih edebileceğiniz bir gıda takviyesidir. Kreatin kullandığınız süre boyunca vücudunuz su tutar ve kullanmayı bıraktığınız an vücuttan su atılmaya başlanır.

Bazı sporcular diyet döneminde kreatini vücutta su tuttuğu için kullanmazlar. Oysa en fazla kas miktarını kazanmak için en ağır antrenmanı yapmak gereklidir. Yani, kreatini sadece su tuttuğu için kullanmayarak, birçok faydadan mahrum kalıyorsunuz.

Bir cevap yazın