KURUYEMİŞ TÜKETİMİ

Kuruyemişlerin sağlığa olan birçok faydasını daha önceki (buradan inceleyebilirsiniz) yazımızda detaylı olarak bahsetmiştir. Peki kalp hastalıklarından cinsel sorunlara kadar oldukça fazla yararı bulunan kuruyemişleri, günde ne kadar tüketmeliyiz?

Kuruyemişler kalp ve beyin için son derece önemli olan omega-3 yağ asitlerine sahip. Ancak aynı zamanda hatırı sayılır miktarda enerji ve yağ deposu olan kuruyemişleri fazla tüketmek bel bölgesinde yağlanmalara yol alabilir.

Yetersiz

Günde 8 Gramdan Az

Kuruyemişler içeriğindeki sağlıklı yağlar sebebiyle kalbinizin en iyi dostlarından biridir. Fakat bu özelliklerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için her gün yeterli miktarda tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar, haftada 8 gramdan daha az kuruyemiş tüketiminin, ortalama günde 13 gram tüketenlere göre, kalp krizi riskini yüzde 25 arttırıyor. Kuruyemişler, vücudun üretemediği tekli doymamış yağları içerir ve eğer beslenme düzeninize eklemezseniz, kolesterol seviyeniz artar. Bu yüzden kalp krizi ve cilt problemleri yaşama ihtimaliniz yükselir.

İdeal

Günde 8-60 Gram

Kuruyemişler, sadece kalp dostu yağlar bakımından zengin olmakla kalmıyor, aynı zamanda ciddi miktarda protein, lif, vitamin ve mineral desteği de oluyor. Özellikle karışık kuruyemiş tüketmek bu açıdan önemli. İspanya’daki bir araştırmaya göre; günlük tüketilen 3 ceviz, 8 fındık ve 8 badem, tansiyonu ve kolesterolü düşürmesinin yanında, beyin için son derece yararlı omega-3 ve kemikleri güçlendiren kalsiyum içeriyor. En kritiği ise, içerdiği E vitamini ile cinsel hayatınıza da renk katması. Ayrıca uzun saatler tokluk hissi veren kuruyemişler, kilo vermeyi de sağlıyor.

Aşırı

Günde 60 Gramdan Fazla

Gün içerisinde avucunuzda sürekli kuruyemiş bulundurmak şişmanlar diyarına hızlı bir giriş yapmanızı sağlayabilir. Kuruyemişler yüksek kalori içerir, dolayısıyla sık sık kuruyemiş yemek farkında olmadan almanız gerekenden fazla kalori almanızı sağlayabilir. Eğer kendiniz durdurmakta sorun yaşıyorsanız, kabuklu kuruyemişleri tercih ederek aşırı tüketimi bir nebze olsun önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın