KUSURSUZ FORM: DEADLIFT

Yedi adımda klasik bir egzersizi muhteşem bir tüm vücut hareketine dönüştürün.

Antrenörlerin deadlift için neden “Antrenmanların Kralı” dediğini hiç düşündünüz mü? Biz söyleyelim: Çok az hareket onun kadar kas çalıştırır. Cressey Sports Performance’ın kurucu ortağı ve antrenör Tony Gentilcore, “Birçok kişi bilmiyor ama deadlift, kalça ve hamstring kasının dışında quadriceps, omuz, merkez bölge ve sırt kaslarınızı da çalıştırıyor” diyor ve hemen ekliyor: “Tabii hareketi doğru yaparsanız”. Barı kendinize yakın tutmak, sırtınızı yuvarlamamak gibi temel kuralları zaten biliyorsunuz. Şimdi Gentilcore’un ipuçları izleyerek hareketten tam verim alın.

Sırtını Düz Tut

Sırtınızı içeriye doğru bükmek de en az kambur durmak kadar kötüdür. “Doğal” bir duruş için omuzlarınızı arka cep hizanıza doğru itin.

Kalçanı Kullan

Kalçanızla bir kapıyı kapatacakmışsınız gibi geriye itin. Kalçanızın diz hizasının altına inmesine izin vermeyin.

Çeneni İçeri Çek

Hatta gıdınız çıkana kadar çekin. Bu şekilde tüm omurganız doğru hizada duracak. Sakatlık riskiniz azalırken, güç ve dengeniz artacak.

Halteri Titretme

Dirseklerinizi kilitleyin ve yükü barın üstünde tutun. Tutuş gücünüzü ve dengenizi arttırmak için karışık tutuş tekniğini kullanın.

Ayaklarını Ayarla

Dizlerinizdeki baskıyı azaltmak ve baştan sona doğru formu korumak için, ayaklarınızı kalça genişliğinizden biraz daha dar açın.

Farklı Düşün

Halteri kaldırmak yerini zemini, ayaklarınızla ittiğinizi hayal edin. Böylece bacaklarınıza daha fazla odaklanacaksınız.

Bir cevap yazın