Magnezyum Hakkında Bilinmeyenler

En önemli minerallardan olan magnezyumu ihmal etmemek için çok sağlam sebepler mevcut.

Nedir?

Magnezyum, hücrelerinizde bulunan en önemli elementlerden biridir. Yeterli miktarda alınmadığında, vücudunuz, yaşam fonksiyonlarını yerine getirmede ihtiyacı olan enerjiyi üretmede zorluk çekiyor. Kas, kemik, hücre ve kalp sağlığınız için hayati önem taşıyan magnezyum, aynı zamanda vücuttaki en temel elektrolitlerden de biri. Magnezyum, terlemeyle atılabildiği için, yoğun antrenmanlar yapanların magnezyum seviyelerini yüksek tutmasında fayda var.

Nasıl Çalışır?

Vücudunuzda 300’den fazla metabolik işlemde önemli rol oynayan magnezyum, hücreler arası iletişimi sağlayan orkestra şefi gibi çalışıyor. Magnezyum bedenin yeni DNA üretmesini sağlar, egzersiz sonrası kasların toparlanmasına yardımcı olur ve enerji dengesini sağlayarak sportif performansı arttırır. Aynı zamanda, eğer yeteri kadar magnezyum almıyorsanız, spor salonu ya da sosyal faaliyetlerinizdeki performansınıza olumsuz olarak yansıyacaktır.

Eksikliğinde Neler Olur?

Magnezyumun eksikliğinde, halsizlik, yorgunluk ve gerginlik ortaya çıkar. Ani tansiyon yükselmesi, nedensiz çarpıntılar ve baş dönmesi de en belirgin bulgular arasında. Uykusuzluk, kolesterol yüksekliği, böbrek taşı ya da idrar yolları problemlerine neden olur. Ayrıca kan şekerinin düşmesi de yaşanır.

Ne Zaman Alınmalı?

Yapılan araştırmalara göre, yetersiz ve kalitesiz uyku magnezyum seviyesini düşürüyor, bu da ertesi gününüzü mahvediyor. Magnezyum depolarınızı doldurmak ve maksimum faydayı görmek için, akşam yemeklerinden sonra almaya çalışın.

Nasıl Alınır?

Ceviz ve badem başta olmak üzere kabuklu yemişler; ıspanak, roka, pazı, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler; adaçayı; kekik; kabak çekirdeği; nohut, fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller; buğday kepeği; tam tahıllılar başlıca magnezyum kaynakları. Bunlarında yanında karpuz, kavun, muz, çilek, incir, hurmak, kakao ve çikolata da doğal magnezyum içerir.

Bir cevap yazın