Makinelere Şans Ver

Birçok kişi için daha büyük kaslar için serbest ağırlıkları tercih etse de, makineler sakatlık riskinden korunarak forma girmek için iyi bir ekipman.

Spor salonlarındaki makinelerin, vücut geliştirme sporcularının ve profesyonel atletlerin antrenman programlarında yer almasının birçok nedeni var. Eğer yağsız ve iri bir cüsseye kavuşmak istiyorsanız, makinelere bakış açınızı değiştirmenizi öneriyoruz.

Makinelerin kas hacmini büyütmesinden önce, herkes için çok değerli olan bir etkenden bahsetmek istiyoruz: zaman. Yukarıda bahsettiğimiz ön yargı sebebiyle, spor salonlarında makineler genellikle boş kalıyor ve bunların yerine her yer boş barlar, ağırlık plakaları, dambıllarla dolup taşıyor. Aslında bu size kimseyi beklemeden, makinelerde rahatlıkla antrenmanınızı yapabilme imkanı veriyor. Sürekli kaybolan dambılları ve ağırlık plakalarını aramaya harcayacağınız zamanı, makinelerde sadece pimin yerini değiştirerek ağırlığı ayarlamakla harcayabilirsiniz.

Olaya fizyolojik olarak bakarsak, makinelerin kas kütlenizi ve kuvvetinizi ciddi anlamda arttırdığını söyleyebiliriz. Aynı bölgeyi çalıştıran makine ve serbest ağırlık hareketlerinde, makine ile daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz. Çünkü serbest ağırlık egzersizlerinde, koordinasyon ve propriosepsiyon için kaslar birden fazla vazifeyi bir arada yapmaya çalışır. Ancak makinede hareketin formunu bozmadan, yüksek ağırlıklarla, kaslarınızı daha fazla zorlayabilirsiniz. Bu yüzden, kaslarınıza aşırı yükleme yaparak hipertrofiyi devreye sokmak için gerekli olan düşük set ve yüksek ağırlık çalışmaları için makineler muhteşem bir seçimdir.

Eğer hedefiniz daha estetik bir görünüm ise, belirli bölgelerde “pump” etkisi yaratmak için makinelerden yararlanabilirsiniz. Birçok kişi biceps curl, triceps extension, leg extension ve calf raise hareketlerini makinelerde yapmayı tercih eder. Sonuç olarak kaslarınız onları çalıştırırken makinede mi serbest ağırlıkla mı yaptığınızı bilemeyeceği için, dirence ve gerilime tepki verir, hormonal salınımları başlatır ve kas gelişimi artar. Yani ne kadar fazla ağırlık kaldırmak, o kadar fazla kas inşa etmek.

Makineler, çok amaçlıdır. Örneğin leg press makinesinde, ister double-leg press, ister single-leg press ve hatta isterseniz de kalflarınız için straight-leg calf yapabilirsiniz. Ayrıca makineler sabit ve güvenlidir. Bu sayede yardımcı bir arkadaşınız olmadan da rahatlıkla yüksek ağırlıklara girebilirsiniz.

Bütün bunların yanında serbest ağırlıkların kaslar üzerinde daha etkili olduğu fikrini halen savunuyoruz. Fakat makinelere sırtınızı dönmeden, biraz daha fazla kullanarak antrenmanlarınızdan aldığız verimi arttırabilirsiniz. Sonuç olarak makineler, insan hayatını kolaylaştırmak için icat edildi.

Bir cevap yazın