Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yiyecekler

Metabolizma hızı her insana göre farklılık gösterebilir. Metabolizma hızı yüksek olan kişiler düşük olanlara göre gün içinde daha fazla kalori yakar ve bu durum özellikle kilo verme döneminde büyük önem kazanır. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı besinler ile gün içinde yaktığınız kalori miktarını arttırarak kilo vermek için avantaj sağlayabilirsiniz. Bu besinler dışında kahvaltıyı atlamamak, vücudunuzu aç bırakmak yerine daha sık ve küçük porsiyonlu yemek, düzenli egzersizler yaparak metabolizmayı hızlandırmak ve gün boyu normalden daha çok enerji harcamasını sağlamak açısından önemlidir.

Metabolizma Hızı Nedir?

Her insanın metabolizması kendine hastır ancak çalışma mantığı aynıdır. Metabolizma hızı cinsiyetine, yaşına, kas yoğunluğuna, vücudundaki yağ miktarına göre değişebilir. Bazı insanlar vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün 1300 kaloriye ihtiyaç duyarken bazı kişilerde bu rakam 2000’e kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple de eğer siz metabolizmanızın yaktığı kalorilerden fazla besin tüketir ve kalori alırsanız kilo alırsınız; eğer yaktığınızdan daha az kalori alırsanız da kilo verirsiniz. Bu denge sabittir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı Biber

Acı bibere `yakıcı` özelliğini veren `kapsaisin` içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında en ön sırada gelmektedir. Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir. Yemeklerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün içinde yaktığınız kalori miktarını arttırmanız mümkün. Acı biberin bir diğer avantajı da iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır. Acı biber dışında kekik, kişniş ve tarçında bir miktar kapsaisin içermektedir.

Yumurta

Yumurtayı sevin, beyazını sarısını ayırmayın, bol bol tüketin!

En iyi protein kaynaklarından biri olan yumurtanın, uzun araştırmalar sonucunda kolesterol ve kolesterolün kötü etkilerinden bağımsız olduğu kanıtlandı. Aynı zamanda yumurta, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tokluk süresini arttıran bir gıda. Düzenli yumurta tüketiminin, kilo vermede çok etkili olduğu da yapılan araştırmalarda gösteriliyor.

Tarçın

Tarçının zayıflamaya yardımcı olan iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlar. İkincisi ise sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki yaratır. Bu termik etkiyle birlikte metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar.

Zencefil

Zencefil sindirime yardımcı olurken aynı zamanda vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranında arttırır.

 

Lifli Yiyecekler

Besinlerin vücudumuzda sindirilmeyen kısmı olan lifler, sindirim esnasında vücudun kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda besin lifleri genel olarak sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları önler. Lif bakımından zengin besinler arasında roka, brokoli, ıspanak, karnabahar, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, kara lahana, brüksel lahanası, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği sayılabilir.

Avakado

Birçok meyve karbonhidrat açıcısından zengin olsa da avokado, sağlıklı yağ deposu olan bir meyvedir. İçerdiği faydalı yağ, protein ve yüksek lif oranı sayesinde hem lezzetli hem de doyurucu olan avakado aynı zaman da kilo almayı engelleyici besinler arasında gösteriliyor.

Yulaf

Lif ve sağlıklı karbonhidrat bakımından zengin olan yulaf ezmesini su, yoğurt ya da sütle yerseniz daha uzun süre tok hissedersiniz. Eğer siz de tadını sevmiyorum diyenlerdenseniz tarçın veya hindistan cevizi ile karıştırarak daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Yulaf glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekeri için de uygun bir karbonhidrattır. Yulafı kahvaltıda ve ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Kuruyemişler

Kuruyemiş, öğünler arasında açlık krizlerini bastırmak için mükemmel bir atıştırmalıktır. Protein, lif ve kalp için yüksek oranda sağlıklı yağlar içerir. Yapılan araştırmalar kuruyemişlerin metabolizma sağlığını koruduğunu ve yağ yakımına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yeşil Çay

Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir. Bazı çalışmalar yeşil çayın karın yağlarını yaktığını ve kilo kaybını sağladığını göstermiştir. Günde birkaç fincan yeşil çay ile yağ yakımına destek olabilirsiniz. Kafein içeren kahve, oolong çayı ve normal çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırmak için önerilen içecekler arasındadır.

Su

Günde 2 litre su içmek, toksinlerin ve yağların vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar soğuk su içmenin, vücudun soğuk suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için daha fazla enerji harcamasını sağladığını belirtiyorlar.

En Önemli Öğün: Kahvaltı

Eğer kahvaltı etmezseniz metabolizmanız gün boyu normal hızının altında çalışır ve öğle yemeğine kadar şekeriniz düşeceği için yemeniz gerekenden daha fazla yemek yersiniz. Sabah uyandığınızda mutlaka evden çıkmadan önce sağlıklı bir şeyler atıştırın ve metabolizmanın güne hızlı başlamasını sağlayın.

Az ve Sık Öğünler

Yemek sonrası sindirim esnasında vücut önemli miktarda enerji harcar. Sindirim işleminden sonra ise metabolizma hızı yavaş yavaş düşmeye başlar. Eğer metabolizma hızının düşmesini istemiyorsanız, gün içinde 3 ana öğün yerine 4-5 ara öğün yiyebilirsiniz. Bu sayede daha az kalorili yiyeceklerle daha uzun süreli tokluk hissi elde edersiniz.

 

Bir cevap yazın