MICHAEL B JORDAN CREED II FİLMİ İÇİN NASIL HAZIRLANDI?

Jordan oldukça zorlu geçen bu süreci bizlerle paylaşıyor. Michael B Jordan “Şu anda yaşadığım an için, tüm hayatım boyunca çalıştım.” diyerek söze başlıyor.

Sıradan biri için, Michael B Jordan’ın yükselişi kulağa şaşırtıcı derecede hızlı geliyor olabilir: The Sopranos ve kısa bir süre sonra The Wire filmlerinde küçük roller alan Jordan, milyon dolarlık Hollywood yapımları olan Creed ve Black Panther gibi filmlerde başrol oynayarak, kariyerinde inanılmaz bir sıçrama yaşadı. Fakat aslında Jordan’ın kariyerindeki bu sıçrama, onun yaklaşık 19 yılını aldı. Bugün insanlar onu bulunduğu yer için övgü dolu sözler sarfederken, o ise daha yeni başladığını ve daha da iyi olmak için durmadan çalıştığını söylüyor.

Jordan, “Şu anda yaşadığım bu an için tüm hayatım boyunca çalıştım. Her şey olabilir gibi hissediyorum. Dinlenmek mi? Daha yeni buraya geldim. Şu an asla duramam” diyor.

Aslında her şey onun ismiyle başladı. İsmindeki “B” onu gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncusu kabul edilen Michael Jordan’dan ayırıyordu. Fakat efsanevi NBA yıldızıyla aynı isimleri paylaşmak onun için itici bir güç haline geldi.

Jordan kendini “rekabetçi” olarak tanımlıyor ve ekliyor “Kariyerimde bu isimle iyi yerlere gelebilmek için, ekstra mücadele vermem sarfetmem gerekiyordu. Bu isme sahip olup da beklentileri karşılayamamak en büyük korkumdu. Ancak ben tüm gücümle mücadele ederek bu seviyeye ulaştım“.

Basketbol sahasından sinemaya, Jordan’ın sadece arkadaşlarına değil, kendisine de kanıtlayacağı bir şeyler her zaman oldu. İçinden gelen, önüne geçemediği bir duygu, onu sürekli mücadeleye teşvik etti. Jordan, “Gençlik yıllarımda işler bir şekilde yoluna giriyordu ve bu bende bazı şeyleri hak etmeden elde ettiğim duygusunu yarattı” diyor ve ekliyor “Ne kadar büyük bir başarı istiyorsam, o kadar çok çalışmalıydım“.

Rehavet, başarının düşmanıdır. Jordan “Kariyerim çoğu zaman başarı için mücadele etmekle geçti ve bu da işimde sürekli olarak büyümemi ve olgunlaşmamı sağladı” diyor.

Michael B Jordan’ın filme hazırlık sürecinde de sihirli şeyler yok. Sadece çok çalışmak var.

Rocky IV‘te Ivan Drago tarafından yenilmiş olsa da, Apollo Creed‘i oynayan Carl Weathers’ın parçalı fiziği çok dikkat çekiciydi. Diğer aktörler şimdiye kadar belki de Creed’in fiziğine ulaşamamaktan korktu fakat Michael B. Jordan kendini limitlere meydan okumaya adadı.

Jordan, “Heyacanlıydım” diyor. Fruitvale Station yönetmeni Ryan Coogler ile ortaklık kuran Creed Apollo’nun oğlu Adonis’in, babasının gölgesinde de olsa sevdiği sporda gelişme mücadelesini takip ediyor. Filmde Adonis, Rocky’nin izinden gidiyor. Forma girebilmek için efsanevi Hollywood starı Sylvester Stallone‘u takip ediyor.

Jordan, “Hiçbir zaman hissetmediğim kaslarımı bu süreçte hissedebildim” diyor.

Tabii ki bu Stallone’un gelişimi sadece köşede oturup izlediği anlamına gelmiyor. Efsane oyuncu ve aynı zamanda yönetmen olan Stallone, genç aktörün boks sahnelerinde ona oldukça fazla rehberlik etti. Stallone’u bu kadar iyi yapan ise 6 filmden oluşan Rocky Serisi.

Jordan, Stallone için “O mükemmel bilgilerle doluydu” diyor ve ekliyor “Ringte orjinalliğimi bulmama ve geri çekilmem gerektiğinde bunu bana hissettirmesiyle gerçekten cok yardımcı oldu.”

Antrenmanının bir parçası olarak her gün düzenli boks çalıştılar; bu Calliet’in bir vücut geliştirmeci olarak tecrübeleri ile Jordan’nın her kas grubunu çalıştırmasını ve tamamen forma girmesini sağladı. Calliet, “Onu Appollo’dan bile daha parçalı yapmak istedim, ve bence yaptıkta” diyor. Ama bunda Sylvester Stallone’un hakkını da teslim ediyor.

Antrenman Programı

Kardiyo

Günlük 45 ila 60 Dakika: Aralıklı çalışma, depar, güç egzersizleri ve halat.

Karın Kasları Egzersiz Rutini

Gün aşırı, her karın hareketi için 25 tekrarlı 3 set

Mekik

Dizlerinizi büküp yere uzanın, ayaklar düz, eller kafanın arkasında, omuzlarınızın tamamı yerden kalkıcak şekilde öne doğru kıvrılın, bekleyin ve yavaşça eski pozisyona dönün.

Leg Raises

Ellerinizi vücudunuzun yanına açarak yere yatın, bacaklar birleşik ve düz zemine paralel olarak bacaklarınızı kaldırın, ardından ayaklarınız yere değmeyecek şekilde aşağı indirip tekrar edin.

Reverse Crunches

Bacaklarınızı açarak yere yatın, ayaklarınız yerden birkaç santim yüksekte dursun, çeneniz göğsünüze değecek kadar kıvrılın, bunu yaparken sırtınızdan destek alarak ayaklarınızın yere değmemesini sağlayın.

Toe Touches

Yere sırt üstü şekilde yatın. Bacaklarınız yer ile 90 derece olacak şekilde pozisyonu alın. Başınız omuzlar ile beraber yerden kaldırıp kollarınızı ayak parmaklarımıza değecek şekilde kaldırın.

Üst Vücut Serisi

Programa koşu bandında 1 kilometre ısınarak başlayın.

Dumbbell Press ve Push-Up Superset

Dumbbell press ve şınavdan oluşan süper seti toplam 5 set yapın. 10 tekrardan oluşan dumbbell press’in hemen ardından 15 tekrarlı bir set şınav çekin. Setler arasında 30 saniye dinlenin.

Dumbbell Fly ve Bench Press Superset

Dumbbell fly ve bench press’ten oluşan süper seti toplam 5 set yapın. 10’ar tekrardan oluşan bench press ve dumbbell fly hareketleri arasında 10 saniye dinlenin.

Dumbbells Curls

4 set 15 tekrar olacak şekilde dumbbell curl yapın. Set aralarında 30 dinlenin.

Hammer Curls

3 set 15 tekrar olacak şekilde hammer curl yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenin.

Kick Back ve Dips Superset

4’er set halinde ardı ardına kick back ve dips yapın. 15 tekrardan oluşan dumbbell kick hemen ardından 20 tekrar dips yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenin.

Hiit Antrenman

Bisiklet, eliptik bisiklet, koşu bandı, kürek çekme gibi kardiyo egzersizlerinden birini seçin. Egzersizi 3 set şeklinde planlayın. Nabzınızın düşmemesi için set aralarında dinlenmemeniz gerekiyor. Tüm hareketler bitince 2 dakika mola verin.

Box Veya Bench Step-Ups: Her bir bacak için 20 tekrar

Box Jumps or Jumping Over a Step: 20 tekrar

Side Step-Ups on a Box or Bench: Her bir bacak için 20 tekrar

Jump Squats: 20 tekrar

Burpees: 20 tekrar

Bench Push-Ups: 20 tekrar

Box Antrenmanı

Her antrenman günü bitişi 3 saat box antrenmanı.

Heavy Bag

Speed Bag

Hitting The Mitts

Jump Rope

Diyet Planı

1. Öğün

 • 6 yumurta beyazı
 • 1 tam yumurta
 • 45 gram karbonhidrat (Örn: yulaf, pirinç vs.)

2. Öğün

 • 1 ölçek protein tozu karışımı
 • 35 gram karbonhidrat

3. Öğün

 • 280 gram ızgara et (tavuk, kırmızı et, hindi ya da balık)
 • 65 gram karbonhidrat (patates, pirinç vs.)
 • 1 avuç yeşillik ile hazırlanmış salata

4. Öğün

 • 220 gram ızgara et (tavuk, kırmızı et, hindi ya da balık)
 • 35 gram karbonhidrat (tatlı patates, pirinç vs.)

5. Öğün

 • 1 ölçek protein tozu karışımı
 • 35 gram karbonhidrat (yulaf ezmesi)

6. Öğün

 • 220 gram ızgara et (tavuk, kırmızı et, hindi ya da balık)
 • 1 avuç yeşillik ile hazırlanmış salata
 • 1 yemek kaşığı yağ (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da tereyağ)

Antrenörü Calliet Jordan’a Cumartesi sabah 7’de başlayıp Pazar sabahı 7’de bitecek bir cheat day (ödül günü) planı kurdu. Hedefinize ulaştığını düşünüyorsanız siz de bunu örnek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın