Motivasyonu Güçlü Tutmanın 3 Yolu

Eğer güçlü bir beden istiyorsanız, önce zihniniz güçlü olmalı! Motivasyonunuzu en üst düzeye tutun.

Sporun ana felsefesi belli: En önemlisi zihindir.

Acılara karşı dayanabilir, stresle daha iyi mücadele edebilir, fedakarlık gösterebilir, sıkıntılara göğüs gerebilir ve limitleri zorlayabilirsiniz. Daha iyisini yapmak için tüm bunlara ihtiyacınız vardır. Bu sayede her şeye meydan okuyabilir ve hedeflere ulaşabilirsiniz.

Ancak mental dayanıklılık çok da kolay değildir. Daha sağlam ve uzun süreli antrenman yapma motivasyonunuzu korumak büyük çaba gerektirir. Size bu süreçte zihninizi daha güçlü tutmanın 3 yolunu öneriyoruz.

Sadece Pozitif Düşünün

Antrenman esnasında “Çok yoruldum”, “Artık durmalıyım”, “Galiba yapamayacağım” gibi düşünceleri kafanızdan uzaklaştırın ve bunların yerine pozitif şeylere odaklanın.

Kendinize sürekli: “Çok iyi hissediyorum”, “Başarmalıyım”, “Bunu parçalayacağım”, “Bu benim için çocuk oyuncağı” gibi şeyler söyleyin ve sürekli tekrar edin. Bu sözcükler kendinize güveni ve enerjinizi arttıracak. Böylelikle en küçük sıkıntıda vazgeçmeyeceksiniz.

Kafanızda Kazanacağınızı Hayal Edin

Tarihteki en iyi sporculardan bazıları mental güçlerini arttırmak için hayal güçlerini kullanırlardı. Henüz olmamlış bir olayı kafanızda canlandırmak, sonraki gerçek davranışları yaşamakta nöral yolları güçlendirebilir. Yani zorlu antrenmanlar için beyniniz o duruma hazır olur.

Her gün sadece 5 dakika ayırın ve yaşayacağınız her anı kafanızda canlandırmaya çalışın. Kendinizi kan ter içinde ama bitirecek güce sahip olarak düşünün. İradenizin ne kadar sağlam olduğunu ve kazanmayı düşünün. Hayalinizin her anı ne kadar detaylı olursa, daha sonrasında yaşayacağınız her an da zihniniz daha güçlü olacaktır.

En Yakın Arkadaşınız Ritimler

Araştırmalar, müziğin atletik performansı geliştirdiğini kanıtladı. Sizi en iyi motive edecek müziği seçin. Müzik sizi yorgunluk düşüncesinden uzaklaştıracak ve daha sağlam devam etmenizi sağlayacak.

Dozu yüksek ve sert bir antrenmanı tamamlamaya çalışırken sizin için özel bir şarkı dinleyin. Bu ritimler daha sıkı ve uzun süreli bir çalışmayı garanti edecek.

Bir cevap yazın