Mutlaka Bilmeniz Gereken Her Şey

Baklava Yürüyüşü

Yürürken karnınızı içinize çekiyorsanız, fark etmeden sırtınızı koruyorsunuz demektir. Bir araştırmada, erkeklerin bunu yaptıklarında abdominal kaslarını yapmadıkları zamana göre yüzde 69 daha iyi sıkabildiği görüldü. Karnı içine çekmek derinlerdeki omurgayı destekleyen kasları daha iyi çalıştırmanızı sağlıyor. Karnınızı içeri çekin ve yürümeye devam edin.

Glisemik Tehlike

Yapılan bir araştırmada, yedikleri yemeğin glisemik indeksi en yüksek olanların akciğer kanserine yakalanma riskinin, bu değeri en düşük olanlara kıyasla yüzde 49 daha fazla olduğu görüldü. Bunun sebebi kan şekerindeki yükselmenin kanser hücrelerine büyüme ve dağılma şansı vermesi.

Gizli Risk

Erkeklerde kalın bağırsak ve anüs bölgesinde melanoma yaşanma oranı, 1992-2011 yılları arasında yüzde 5 artış göstermiş. Bu cilt kanseri türü oldukça nadir görülüyor ve artışın nedeni belli değil. Eğer tuvalet alışkanlığınızda bir değişiklik varsa, kanama, ağrı ve kaşıntı hissediyorsanız bir doktora görünün.

Merdiven Çıkmak İçin Yeni Neden

Merdiven çıkmak yaşlandıkça beyninizi koruyor. MRI taramalarıyla deneklerin beyinlerindeki gri maddeyi inceleyen araştırmacılar, günde çıkılan bir merdivenin beyin yaşını yüzde 7 gençleştirdiğini buldu. Bunun nedeni henüz tam olarak belli olmasa da kimin umurunda? Ayrıca merdiven çıkmak yağ da yaktırıyor.

Uyku İlaçlarına Karşı Uyanık Ol

Benzodiazepin etken maddesini içeren uyku ve depresyon ilaçlarına bağlı ölüm oranları, 1996-2003 arasında dört kat artmış. İlaçların alkolle birlikte ya da başka ilaçlarla birlikte alınması bu rakamı tetikleyen bir faktör olabilir. Bu tür ilaçları mutlaka doktor kontrolünde kullanın.

Kaslanmak İçin Koş

Daha büyük kaslar için ağırlık çalışmalarının yanı sıra koşun. İsveçli araştırmacılara göre, dayanıklılık çalışmaları vücudun ağırlık antrenmanlarına anabolik olarak daha iyi cevap vermesini sağlıyor. Antrenman yapmayan sağlıklı erkeklerden, ağırlık antrenmanından önce bisiklete binenlerin 1. ve 2. tip kas liflerini, sadece ağırlık kaldıranlara göre yüzde 28 büyüttüğü görüldü.

Odaklanmaya Yardımcı Yiyecekler

Yüksek konsantrasyon için yemeklerinizdeki çeşidi artırın. Yapılan bir araştırmada bunu yapanların, daha çok tek çeşit yemek yiyenlere göre görsel ve işitsel dikkat testlerinde çok daha iyi sonuçlar aldığı görüldü. Meyve, sebze ve tam tahıllı besinlerde bulunan antioksidanlar beyin fonksiyonlarını geliştiriyor ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatıyor.

Bir İleri, Bir Geri

Yapılan bir araştırmada geri geri koşmayı antrenman planına dahil eden erkeklerin normal koşuda sağladıkları enerji tasarrufunu yüzde 3 artırdığı görülmüş. Bunun denge kabiliyetimizi geliştirdiğini ve sakatlık riskini azalttığını ispat eden araştırmalarda var. Bir sonraki antrenmanınızda nasıl ısınacağınız belli oldu.

Şekerli İçecekler ve Arterit

Yüksek früktoz oranına sahip mısır şuruplu içeceklerden haftada beş ya da daha fazla kez içenlerin kireçlenme sorunu yaşama riski, bunu yapmayanlara göre üç kat daha fazla. Şekeri sindirmek enflamatuvar moleküllerin üretilmesine, bunların mideden eklemlere ve bağdokulara ilerlemesine yol açabiliyor.

Eski Çalışma, Yeni Fayda

Thai chi ve chi kung gibi geleneksel Çin hareket sanatlarının, kalp hastalarının sistolik tansiyonu yüzde 9 oranında düşürdüğü görüldü. Hastalar bununla birlikte depresyon semptomlarını ortadan kaldırmış ve kötü kolesterol ve trigliserit oranlarında düşüş yaşamış. Araştırmacılara göre bu aktiviteler iyileşme sürecini hızlandırıyor, zihni sakinleştiriyor.

Küçük Adımlarla Diyabeti Yen

Cell Metabolism’de yayımlanan bir araştırmaya göre, sadece birkaç kilo vermek bile diyabet riskinizi azaltıyor. İnsülin direnci yüksek obez hastalarda, kilolarının sadece yüzde 5’ini verdiklerinde bile insülin hassasiyetinin yüzde 10 arttığı görüldü. Çünkü ufak bir kilo kaybı bile yağ hücrelerinin insüline daha iyi başa çıkmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın