NE ZAMAN UYUMALIYIM?

Güneş doğmaya başlarken, sabah saat 6’da yapılan koşu egzersizleri, gün içinde üretkenliğinize pek bir katkıda bulunmaz.

Maalesef herkes sabah insanı olamıyor. Herkesin biyolojik saati, günlük aktivitelere göre kişiden kişiye değişiyor. Bu yüzden, bazıları erkenci kuş olabiliyorken, bazıları ise geç saatlere kadar açılamayan baykuş olabiliyor.

Bunun yanında, geç uyuyup geç uyananlar, vardiya değişimi veya coğrafi saat farklılığı gibi uyku saati değişikliklerine daha kolay uyum sağlayabiliyorlar.

Halk arasında “Erken kalkan yol alır” sözü yaygındır. Ancak yapılan çalışmalar, bu sözü fazla desteklemiyor. Yakın bir tarihte 1500 kişinin katıldığı bir anket düzenlendi. Bu anket sonucunda erken yatıp erken kalkanların mal varlığının daha yüksek olduğuna dair bir kanıt yoktu ve gece geç saatlerde uyuyanların gelirleri daha yüksekti. Ayrıca, mental yetenekleri arasında hiçbir fark bulunamadı.

Özetle, eğer erken kalkanların sizden daha iyi bir performans gösterdiği konusunda endişeleriniz varsa, bu endişeleriniz yersiz, uykudan keyif almaya bakın.

Bir cevap yazın