NE ZAMAN UYUMALIYIM?

Güneş yavaş yavaş doğmaya başlarken, sabah saat 6’da yapılan koşu egzersizleri, gün içinde üretkenliğinize pek bir katkıda bulunmayabilir.

Maalesef herkes sabah insanı olmaya yatkın değil. Herkesin biyolojik saati, günlük aktivitelere göre kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle, bazıları erkenci kuş olabiliyorken, bazıları ise geç saatlere kadar açılamayabiliyor ve kolay kolay kendine gelemiyor.

Bununla beraber, geç uyuyup geç uyananlar, vardiya değişimi veya coğrafi saat farklılığı gibi uyku saati değişikliklerine daha kolay uyum sağlayabildikleri yapılan araştırmalarda belirtiliyor.

Halk arasında “Erken kalkan yol alır” sözünü hepimiz biliriz. Fakat yapılan çalışmalar, bu sözü fazla desteklemiyen yönde sonuçlar veriyor. Yakın bir tarihte 1500 kişinin katıldığı bir anket oluşturuldu. Bu anket sonucunda erken yatıp erken kalkanların, mal varlığının daha yüksek olduğuna dair bir kanıt yoktu ve gece geç saatlerde uyuyanların gelirleri daha yüksek olduğu tespit edildi. Üstelik, mental yetenekleri arasında hiçbir fark söz konusu değildi.

Kısaca diyebiliriz ki, eğer erken kalkanların sizden daha iyi bir performans gösterdiği konusunda endişeleriniz varsa, bu endişeleriniz yersiz, uykunuzdan keyif almaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget