NORMAL MİYİM?

“Ne zaman yemeği fazla kaçırsam, ertesi gün kendimi akşamdan kalmaymışım gibi hissediyorum.” diyenlerdenseniz, buyurun;

Fast food’u  bir hayli abarttıktan sonra kendinizi kötü hissediyorsanız, bilmelisiniz ki bu çok normal. Virgina Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bölüm Başkanı Doktor Jay Kuemmerle, “Böyle zamanlarda büyük ihtimalle yüksek oranda yağ ve sodyum da tüketmiş oluyorsunuz” diyerek durumu özetliyor.

İncelemeye yağdan başlarsak; midenizin bu kadar yağı parçalaması ve özümsemesi uzun zaman alabiliyor. Fazla yağlı bir patlamış mısır ya da büyük bir paket cips tükettiyseniz, midenize daha yüksek oranda yağ dolduğunu bilmelisiniz. Bu durumda kendinizi kusacak kadar tıka basa dolu hissetmeniz için yeterli oluyor.

Tuzun verdiği zararsa daha farklı şekilde kendini gösteriyor. Örneğin yüksek miktarda tuz tüketmek, sindirim borunuzun vücudunuzdan daha çok su çekmesine ve sonunda böbreklerinizden atılmasına neden olabiliyor. Bu durum; sıvı kaybına, baş ağrısına ve daha sık tuvalete gitmenize neden olabiliyor. Bir daha ki sefere, toparlanmak için bol su içmeniz gerektiğini vurgulayalım. Greyfurt ve mandalina gibi sulu, lif zengini meyveler tüketmeniz, bu durumda oldukça yarar sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Öğünü fazla kaçırmamanız ve lokmaları yavaşça çiğnemeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget