OUTDOOR KIYAFET SEÇİMİNDE ÖNEMLİ İPUÇLARI

Açık havada yapılan sporlar ve çeşitli outdoor aktiviteleri, yılın 12 ayında da spor tutkunlarına doğayla iç içe olma şansı tanır.

Yürüyüş, bisiklet, koşu, trekking ve dağ tırmanışı, gezi ve kamp etkinlikleri gibi outdoor aktiviteleri doğayla baş başa kalmak için oldukça idealdir. Ancak her mevsimin hava koşulları farklı olduğu için kıyafet seçiminde de dikkatli tercihler yapmak gerekiyor. Mevsime göre oluşan ani sıcaklık değişimleri birçokları için zorlayıcı bir hal alabiliyor. Outdoor aktiviteleri için kıyafet seçerken ilk olarak mevsim şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra hangi sporu ya da aktiviteyi yapacağınızı belirlemeli, son olarak da zemin ve doğanın yapısına göre tercihlerinizi belirlemelisiniz.

Yüzlerce çeşit outdoor kıyafet

Tüm outdoor kıyafetlerinde bulunması gereken bazı temel özellikler vardır. Bunlardan ilki, hangi mevsimde olursa olsun dayanıklı bir kumaşa sahip olması gerekliliğidir. Kolay yıpranan kıyafetler, outdoor aktiviteleriniz esnasında başınıza sorun açabilir ve aktiviteyi planladığınızdan erken bitirmenize sebep olabilir.

Bu temel özelliklerden bir diğeri, nefes alma ve ter tutmama olmalıdır. Birçok kişi kış aylarındaki aktiviteler sırasında terlemediğini ve buna dikkat etmemesi gerektiğini düşünür. Ancak bu doğru sanılan yanlışlardan biridir. Kışın hareket sırasında daha az terliyor olsanız da; bu yaza oranla vücudunuzun soğuğu daha fazla hissetmesine neden olur. Ne kadar kalın giyinirseniz giyinin, terlemenin etkilerinden kaçamazsınız. Bu yüzden kış mevsiminde de yazın olduğu gibi nefes alabilen ve ter tutmayan kıyafetler tercih etmelisiniz. Günümüz kıyafetleri, tüm mevsimlerde vücut sıcaklığını koruyan teknoloji ile donatılmış kumaşlardan üretiliyor.

Nefes alabilir ve ter tutmayan kumaşlardan üretilen outdoor kıyafetlerini keşfedin.

Outdoor kıyafetler, 6 farklı kumaş malzemesinden üretilir. Bunlar; polyester, spandeks, poliproplan, naylon, pamuklu ve yün kumaşlardır.

Polyester kumaşlar, en hızlı kuruyan ve en hafif kumaşlardır. Çoğunlukla iç giyim ürünlerinde tercih edilen bu kumaş tipi, vücudun ısı dengesini korumaya yardımcı olur.

Spandeks kumaşlar da, daha çok iç giyim ürünlerinde kullanılır ve esnektirler. Spandeks kumaşlara örnek olarak, sporcu taytlarını ve sütyenlerini gösterebiliriz. Spandeks kumaşların da polyester kadar olmasa da oldukça hızlı kuruma özelliği vardır.

Poliproplan kumaşlar da, hızlı kurumasıyla tanınır ve çok hafiftir. Hem iç hem de dış giyim ürünlerinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Naylon kumaşlar ise vücudun nefes alabilirliğini kısıtladığı için çoğunlukla dış giyim ürünlerinde kullanılır. Yağmurluk ve rüzgarlık ürünlerinde sıkça naylon kumaşlara rastlayabiliriz.

Pamuklu kumaşlar, daha çok sıcak havalarda tercih edilir. Soğuk havalarda suyu emip ağırlaştığı için kesinlikle önermiyoruz.

Yün kumaşlar ise bere, atkı ve eldiven gibi kışlık aksesuarlarda kullanılır. Oldukça sıcak tutar ancak ıslandığı takdirde çok ağırlaşır. Yün çorapların haricinde, yağışlı havalarda bu kumaşlardan üretilen ürünleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Sıcak Tutan ve Nefes Alabilir Bir Polar Giyin

Hafta sonları doğayla baş başa kalmayı seviyorsanız veya outdoor aktiviteleri yapmaya bayılan bir spor tutkunuysanız, güzel bir sweatshirt, polar ya da ceket ile yaşadığınız anı daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Son teknolojiler kullanılarak üretilen bu üstler ile sıcaklık ve konfora bir arada sahip olabilirsiniz.

Yeni nesil ve teknolojik kumaşlar sayesinde, aktiviteleriniz esnasında vücut ısınız korunurken, nem de dışarı atılır. Üst giyim seçiminde bedeninizi saran ama vücudunuzu sıkmayan ürünleri tercih etmelisiniz.

Her Zaman Giyebileceğiniz Bir Mont Tercih Edin

Her mevsimde ve her koşulda giyilebilme özelliği olan outdoor montlar, kaliteli ve dayanıklı kumaş yapısı ile soğuğu karşı tam koruma sunar. Su geçirmeyen “Gore-Tex” ve çok hafif “Kaz tüyü” teknolojileri ile soğuk ve yağışlı havalarda bile rahat hareket imkanı verir.

Sert ve soğuk hava koşullarında bile spor yapmaya olanak sağlayan outdoor mont modelleri ile kış aylarında da konforlu bir kullanım sağlar. Nefes alabilir mont ve kaban modelleri, ter ve ısının dışarı atılmasını sağlayarak vücudun aktivite boyunca kuru kalmasını sağlar.

Rahat Pantolonlar Giyin

Uzun bir yürüyüş veya kamp etkinliği planlıyorsanız vücudunuza uyumlu ve rahat kalıplı bir outdoor pantolon modeli tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz pantolon dar ya da bol olmamalı. Vücudunuzla tam uyumlu bir pantolon, aktiviteleriniz esnasında rahat hareket etmenize imkan sağlar. Outdoor pantolon tercihinde de üst giyimdeki gibi nefes alabilir ve su geçirmez modelleri tercih etmek gerekir. Esnek kumaş yapısına sahip pantolonlar tercih ederek, uzun süreli kullanım sağlayabilir ve aktivitelerinizden maksimum konfor sağlayabilirsiniz.

İsterseniz şehir hayatında isterseniz de dağ koşullarında kullanabileceğiniz rahat, estetik, konforlu ve dayanıklı outdoor pantolonlara Korayspor.com‘dan hemen ulaşabilir ve tercih ettiğiniz ürünü güvenli ve kolay alışveriş imkanı ile kolayca satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın