OYUNUN KURALLARI

Sizi ömür boyu formda tutacak en basit antrenman sırları.

Temiz Beslenin

Devasa kaslara ulaşmak için yaptığınız antrenmanlar ne kadar önemliyse, bir sonraki hafta tüketeceğiniz tüm öğünleri şimdiden planlamak da bir o kadar önemli. Beslenme düzeninizi bozabilecek her türlü davetlere, organizasyonlar ve partilere karşı hazırlığınızı yapın. Öncelikli hedefiniz, temiz beslenme olmalı. Ayrıca fast food restauranlara kurt gibi aç olarak gitmeyin.

Bunun yanında, geçtiğiniz haftalarda tükettiğiniz gıdaları bir kenara not etmek, gelecek haftalarda ne yiyeceğinizi planlarken fikirler oluşturmanıza yardımcı olur. Şunu asla unutmayın, beslenme günlüğünüzde ne kadar şeffaf olursanız, hedefe giden yolda o kadar başarılı olursunuz. Ne yediğinizi açık şekilde not edin ve kendinizi her zaman sorgulayın.

Şimdi Değil, Belki Sonra

Baklava, pasta, bira, şarap, simit ve poğaça gibi yiyecekleri, düşük karbonhidrat diyetinizden dışlamayın. Sadece “belki daha sonra” dönemine girin. Şu an size “Sonsuza kadar pasta yemeyi bırakırsanız, tüm dilekleriniz gerçekleşecek” desek, hayatınızda hiç pasta bile yememiş olsanız, sırf biz yasakladığımız için canınız çekmeye başlayacak. Burada pasta yerine kendi sevdiğiniz farklı bir yiyeceği de düşünebilirsiniz.

Şu konu önemli: Şimdi değil, belki sonra. Kendinize kendinize sürekli, “Yakında bunu yiyeceğim” diye tekrar edin. Bu şekilde kendinizi avutabilirsiniz. İşin ilginç tarafı, ilerleyen dönemlerde belki de bu yiyeceği çoktan unutmuş bile olabilirsiniz.

Kendinizden Emin Hareket Edin

İnsanlar günlük hayatlarında sürekli itme, çekme, öne eğilme, çömelme, ağırlık taşıma gibi bazı temel hareketler yaparlar. Aslında spor dünyasında kullanılan hareketlilik, esneklik, kardiyo ve merkez bölgesi gibi kavramların özü, bu “hareket etme” ilkesine dayanıyor. İşte bu yüzden yaptığınız hareketlerde ustalaşmak, sizi enerjinizin en yüksek olduğu gençlik günlerinize döndürerek, yaşam kalitenizi arttırır.

Bir cevap yazın