PATİKAYA ÇIK

Beton zeminden patikaya geçerek her koşunuzu farklı maceralara dönüştürün ve fit kalın.

Ormanda yapacağınız koşuyu durup bir düşünün: Sakinlik, dinginlik ve özgürlük. Tertemiz bir hava. Trafik yok, araba kornası yok, bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar yok, kirli hava yok, asfalt yok. Tüm bunlar patikaya çıkmanız için yeterli. Bütün bunların yanında daha fit olmak isteyenler için de güzel bir haberimiz var. Asfalt yerine patikada koşarak daha hızlı form tutabilirsiniz. Patikada koşmak, asfaltta koşmaktan daha zordur. Çünkü patika zemini sürekli aynı değildir. Vücut buna adapte olabilmek için daha fazla kası devreye sokarak daha çok güç harcar.

Patikada yapılan koşularda daha fazla kalori yakmanın yanında bacak ve merkez bölge kuvvetinizi arttırırsınız. Amerika’da yapılan bir araştırma, beton gibi sert zemin yerine toprak ya da çimen gibi daha yumuşak zeminlerde yapılan koşuların özellikle dizlerde oluşabilecek sakatlık riskini de oldukça azalttığını ortaya koyuyor. Arazide yapılan koşular düz yolda yapacağınız koşu performansını da geliştirecektir.

Doğada yapılan koşuların beyne yararları da çok fazla. Patikada yapacağınız koşular, enerjinizi arttırarak yenilenmiş hissetmenizi sağlamanın yanında stresi ve deprosyonu da önlüyor. Araştırmalar, bunlar gibi birçok pozitif etkiyi devam ettirmek adına patika koşularının bağımlılık yarattığını söylüyor. Yılda yaklaşık 8 milyon insan asfalt koşularını bırakıp patika koşusuna yöneliyor. Ayrıca patika koşuları müthiş bir zevk veriyor. Siz de koşu bandından inin ve doğaya çıkarak bu nimetlerden faydalanın.

Bir cevap yazın