PROSTAT KORKUSUNU AZALTAN TEDAVİLER

“Şimdi hiç sırası değil” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama yaş ilerledikçe artan prostat büyümesi riskine karşı bilgilenmenin zamanı geldi.

Arama motorlarına “erkeklerin korkulu rüyası” yazdığınızda, ilk sıralarda bu konuya dair yazılar çıkıyor. Tahmin etmesi güç değil; prostat büyümesinden bahsediyoruz. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat, yaygın kanının aksine bir hastalık ismi değil, spermi taşıyan sıvının üretilmesini sağlayan üreme bezi. Prostat tedavisinde yeni bir çözüm olarak girişimsel radyoloji tekniği uygulayan uzmanlar, prostatın görevini “spermleri taşıyan meninin penisten dışarı çıkmasını sağlamak” olarak tanımlıyor. Prostat bezi erkeklerde mesane, yani idrar torbasının altında yer alıyor ve idrar yolunu çepeçevre sarıyor. Normal boyutu 7-16 gram arasında değişen prostatın ağırlığı 30 gramı aştığında ise büyümüş kabul ediyor. Bu büyüme yaş ilerledikçe başlıyor ve bu rakam 350 grama kadar çıkabiliyor. Bu süreç saçların beyazlaması ya da cildin kırışması kadar doğal ancak fazlası da var.

Yol Açtığı Sorunlar

İdrar kaçırma, idrar debisindeki yetersizlik, idrar kesesini tam boşaltamama hissi ve uykudan kalkıp sık idrar yapmak en sık yaşanan sorunlar. Bu şikayetler, gece uykuların kalitesini bozuyor ve hastalarda anksiyete, hatta daha derin psikolojik sorunlara zemin hazırlıyor. Ayrıca mesanedeki idrarın tam boşaltılamaması, idrar yolu enfeksiyonlarına ve mesane içinde taş oluşmasına yol açıyor. Ağırlaşan vakalarda böbrek fonksiyonlarını kaybetme riski de söz konusu. Öte yandan, prostat büyümesinin cinsel sağlık üzerine doğrudan bir etkisi yok. Prostat bezinde de diğer organ ve dokularda olduğu gibi kanser gelişebiliyor. Fakat benign prostat hiperplazisi (BPH) adı verilen prostat bezinin iyi huylu büyümesi, prostat kanserinden çok daha sık görülüyor. 60 yaşın üzerinde yüzde 50 oranında görülen hastalık, 90’lı yaşlarda yüzde 90’a kadar çıkabiliyor. Sebepleri arasında katılımsal faktörlerin de rol aldığını söyleyen uzmanlar, “60’lı yaşlarda prostat büyümesi yaşayan hastaların yakınları, diğer insanlara göre dört kat daha fazla risk altında” diyor.

En Modern Tedavi Yöntemleri

Prostat büyümesinde öncelik ilaç tedavisinde. Sonra üroloji hekimleri minimal invaziv tedaviler ve çeşitli cerrahi yöntemler uyguluyor. Ancak son yıllarda girişimsel radyologlar tarafından uygulanan ve ilk çalışmalarda oldukça iyi sonuçlar veren iki tedavi yöntemi daha var.

Prostat Embolizasyonu

Genel anestezi olmadan gerçekleştirilen bu işlemde, kasıktaki damardan girilerek, kateter adı verilen plastik borucuklar yardımıyla prostat bezini besleyen damarlara ulaşılıyor ve tıkanması sağlanıyor. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gece boyunca sekiz defa tuvalete giden ve cerrahiyi şiddetle reddeden bir hastanın, işlemden birkaç gün sonra büyük oranda iyileştiğine şahit olmuş. Bir ay sonra kontrole gelen hasta, geceleri sadece bir kez uyandığını, uyku kalitesinin düzeldiğini belirtmiş.

Gat-Goren Metodu

Kurucuları, testosteron yönünden zengin kanın prostat bezine pompalanması ve toplardamarların buna yetersiz kalmasını, prostat büyümesinin nedeni olarak görüyorlar. Metot toplardamarların kapatılması işlemine dayanıyor. Yöntem, kanın testisten prostata kaçmasını önlediğinden, önleyici tedavi olarak da görülebilir. Uzmanlar, “Bu yöntem Türkiye’de rutin olarak uygulanmıyor olsa da, ilk çalışmalar güvenilirliği ve etkinliği konusunda umut vaat ediyor” diyor.

Risk Tablosu

Bu yöntemler de birtakım riskler taşıyor. Örneğin, prostat embolizasyonu prostat kanseri şüphesi varlığında ters etki gösterebiliyor. Bir diğer risk ise, ileri yaş grubundaki erkeklerde görülebilen pelvik damarlarının tıkalı olması. Öte yandan Gat-Goren metodu yeni olduğu için uzun vadeli etkileri konusunda kapsamlı veri yok. Danıştığınız üroloji uzmanı, sizin işleme uygunluğunuzu ve tüm riskleri mutlaka ilk muayenede ele almalı.

Bir cevap yazın