PROTEİN DİYETİ KARMAŞASI

Son dönemde yaygın şekilde protein diyeti yapan kişileri duymuşsunuzdur. Peki protein diyeti yapmak ne kadar doğru?

Proteinler; vücudunuzdaki hücrelerin ana öğeleridir. Aynı zamanda vücudunuza enerji sağlar. Besinin sindirimi esnasında görev alan enzimlerin ve hormonlardan bazılarının da yapısını oluşturur. Ancak günlük almanız gereken kalorinin yüzde 20’inden fazlasında proteinlere yer veriyorsanız, yüksek proteinle besleniyorsunuz. Yapılan araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin kısa bir sürede kilo vermede oldukça etkili olduğunu ortaya koyuyor. Proteini yüksek diyet, tokluk hissini arttırır, besinleri daha hızlı yakarak enerji harcamasını arttırır. Bu kadar faydalı gözüken bu diyet tipi, maalesef o kadar da masum değil. Bir kişi aşırı protein alıyor ve iyi bir egzersiz yapmıyorsa, vücut kullanmadığı proteinin fazlasını yağa dönüştürüyor. Protein diyeti, günümüzde obezitenin büyük bir sorun olmasında önemli rol oynuyor, çünkü sağlıklı beslenmede karbonhidrat ve yağ miktarı da oldukça önemlidir.

Ne Kadar Protein Tüketmeli?

Dengeli ve doğru beslenmede, protein, karbonhidrat ve yağ oranları çok önemli. Bu öğelerin dağılımının dengesiz olması, sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Bu yüzden öğünlerinizi hazırlarken proteinin yaklaşık 2 katı karbonhidrat (kompleks karbonhidrat olmasına dikkat edilmeli) ve biraz da sağlıklı yağlar (zeytinyağı, balık yağı gibi) tercih edilmeli. Sağlıklı bir beslenme amaçlayan bir kişi, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8-1 gram protein tüketmelidir. Örneğin 60 kg ağırlığındaki bir kadın, 55-60 gram arasında protein almalıdır. Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu oran 110-120 grama kadar çıkabiliyor. Eğer bu kişi aşırı protein alıyorsa ve egzersiz de yapmıyorsa proteinin fazlası vücudunda yağa dönüşüyor.

Hangi Protein Kaynaklarını Tercih Etmeli?

Olabildiğince az yağlı protein kaynaklarını tercih etmelisiniz. Yağsız kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, yağsız süt ürünleri en iyi ve en kaliteli protein kaynaklarıdır. Ayrıca buradaki önemli nokta, bu besinleri kızartmamak olmalı. Kızartılmış besinler lezzet açısından daha lezzetli olsa da yağ oranını çok arttıracağı için bunun yerine ızgara ya da haşlanmış olarak tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın