Protein Tozu Kullanmalı Mıyım?

Protein tozu, artık sporcuların vazgeçilmez gıda takviyelerinden biri haline geldi. Muhtemelen siz de spor salonlarında birçok kişinin bu takviyeyi aldığını görmüşsünüzdür. Peki nedir bu protein tozu dediğinizi duyar gibiyiz. Hadi hep birlikte inceleyelim.

Kas gelişiminiz için sahip olduğunuz her kilograma karşılık, günde en az 2 gram protein tüketmelisiniz. 90 kilogramlık bir sporcunun sadece mevcut kas kütlesini korumak için, bir günde üç tavuk göğsü ya da beş pirzola tüketmesi gerekiyor. Sadece bir ölçek protein tozundan ise 24-25 gram kadar protein almanız mümkün. İşte bu yüzden, sporcular için protein tozları çok değerli.

Protein tozu, süt ve et ürünleri gibi doğal protein kaynağından elde edilen toz formdaki gıda takviyesidir. Whey protein tozları ise sadece peynir altı suyundan elde edilir. Herhangi bir katkı maddesi ya da yabancı kimyasal barındırmaz. Sporcular son dönemlerde, whey protein tozlarına ek olarak, kırmızı etten elde edilen et protein tozlarını da kullanmaya başlamışlardır.

Protein Tozu Takviyesi Neden Kullanılıyor?

Birinci sebep maddi olarak hesaplı olması. Özellikle spor yapan biri, ortalama bir kişiye göre daha fazla proteine ihtiyaç duyuyor ve fazla proteinli besinler de bir o kadar pahalı. Protein tozları ile uzun va<dede protein ihtiyacını karşılamak hesaplı bir şekilde mümkün.

İkinci sebep pratik ve kolay hazırlanabilir olması. Protein tozunu su veya süt ile karıştırarak 10-15 saniye gibi kısa bir sürede bol proteinli bir öğün elde edebilirsiniz. Böylece hem vakitten kazanırsınız, hem de işlerinizden geri kalmamış olursunuz.

Üçüncü sebep ise, bol miktarda protein ile az kaloriye sahip olması. Protein kaynakları sindirim ve kalori açısından protein tozlarına göre dezavantajlıdır. Et ve süt ürünleri bol miktarda yağ içerdiği için hem sindirim sorunları yaşayabilir hem de daha fazla kalori alabilirsiniz.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Protein tozları doğru zamanlarda ve doğru miktarlarda kullanıldığı zaman kesinlikle zararlı değillerdir. Peynir altı suyu ve et ürünleri gibi doğal kaynaklar kullanılarak elde edilen ürünlerdir. Üretim esnasında içerisine kimyasal ya da katkı maddesi eklenmemektedir.

Protein tozu, performans sporlarını yapan birçok sporcu ve atlet tarafından kullanılmaktadır. Kasların büyüme prensibi önce parçalanmalarıyla başlar. Kas gelişimi, kasların parçalanması ve bu parçalanma sonucunda ortaya çıkan boşlukların proteinler ile doldurulması olarak basitçe anlatılabilir. Protein tozları, bu boşlukları en hızlı şekilde doldurarak gelişimi ve büyümeyi sağlar.

Ayrıca dünyanın en iyi markalı bebek mamalarının formüllerinde whey protein tozu bulunmaktadır.

Böbrek, karaciğer gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler, doktorlarıyla görüşmeden kesinlikle protein tozu kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın