Protein Tozunu Ne Zaman İçmeliyim?

Protein tozu, sporla ilgilenen herkesin olmassa olmazıdır fakat buradaki en önemli konulardan biri de, proteinin ne zaman tüketilmesi gerektiğinin birçok kez karıştırılıyor oluşudur.

Örneğin çok sert ve zorlu bir antrenmandan çıktınız. Protein sentezi için en kritik zaman olan, ilk 45 dakika içerisinde almanız gereken proteini de tükettiniz. Artık içiniz rahat ve dinlenebilirsiniz. Peki sizce bu yeterli mi?

Protein Tozunu Antrenmandan Önce mi İçmeliyim Sonra mı?

Kas onarımı ve kas gelişimini en üst seviyelere çıkarmak için hem antrenman hem de dinlenme günlerinde yeterli miktarda protein tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Aynı zamanda yorucu bir antrenmandan hemen sonra da protein almanızın şart olduğunu biliyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam. Ama antrenman öncesi protein alımı da antrenman sonrası kadar önemli.

Proteinler yüksek oranda BCAA (amino asit) içerir. Bunlar kaslardaki glikojen depolarını korur. Glikojen ise vücuda enerji verir. Bu enerji sayesinde daha sağlam bir antrenman yaparsınız. Protein, kas kütlesi gelişimi ve büyümesinin temel yapı taşıdır. Birçok araştırmada, kuvvet antrenmanlarından önce alınan yeterli miktarda proteinin protein sentezini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden antrenmanlardan önce alacağınız bir ölçek whey protein, hem performansınızı arttıracak hem de kas gelişiminize destek olacaktır.

Antrenman öncesi ve sonrasının yanında yatmadan hemen önce alınan proteinin de kaslarınıza etkisi oldukça büyüktür. Birçok insan yatmaya yakın saatlerde gıda ve takviye tüketmez. Ancak bu durum kaslarınızı katabolik bir devreye sokabilir. Yatağa gitmeden önce alınan protein takviyesi sayesinde, kaslarınız uyku sırasında aldığınız proteini kullanarak, beslenir, tahribatı önler, büyüme ve gelişim gösterir.

Bir cevap yazın