RUH HALİNE ETKİ EDEN BESİNLER

Vücudumuzda bulunan diğer organlar gibi, beynimizde gıda almaya ihtiyaç duymaktadır. Yediğimiz bazı besinlerin beyin ve dolayısıyla ruh haliniz üzerinde etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Tükettiğimiz besinler ile kendinizi yenileyip, tazelemeniz mümkün. Bazı besinler içerikleri nedeniyle beyin kimyasallarını değiştirerek, ruh halini değiştiriyor. Serotonin adı verilen ve mutluluk hormonu olarak bilinen bu hormon, kişinin ruh hali üzerinde etkili olabiliyor.

Dopamin, serotonin ve endorfin ismi verilen hormonlarının, mutluluk ile bağlantısı olduğu biliniyor. Stresten uzaklaşmak, bol miktarda D vitamini almak, düzenli egzersiz yapmak serotonin hormonunu yükselmesine neden oluyor. Ayrıca bazı besinler var ki, kötü ruh halinizi kısa sürede değiştirebiliyor. Kendinizi daha iyi ve daha mutlu hissettirecek besinleri tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Mutlu Olmanızı Sağlayan Besinler;

  • Omega 3 Kaynakları: Omega 3 kaynağı olarak bilinen balık türlerini tüketerek, kendinizi daha dinç ve mutlu hissedebilirsiniz. Yetişkin bireyler haftada 2-4 öğününde balık bulundurmalıdır. Sağlık bakımından da oldukça yararlı olan balık ile hem fiziksel, hem de mental olarak bedeninizi besleyebilirsiniz. Gebelikte ise omega 3 tüketimi kontrollü olmalı ve haftada maksimum 2 öğünde bulunmalıdır.
  • Beyaz Et ve Süt Ürünleri: Triptofan, mutluluk hormonunu arttıran bir maddedir. Triptofan vücudun ihtiyaç duyduğu ancak kendi içerisinde üretemediği bir madde olduğundan, bu takviye besinler ile yapılmaktadır. Kümes hayvanlarında, balıkta ve süt ürünleri tüketerek triptofan alımı yapabilirsiniz. Ruh halinizde triptofanın bıraktığı etkileri gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.
  • Omega 3 Yağı: Somon, sardalya ve uskumru gibi balıklarını tüketmeniz durumunda, beyine etki edebilen ve vücudun kendi üretemediği bazı yağları da vücudunuza almış olacaksınız. Beyine sağlanan bu katkının yanı sıra ruh halinizi de değiştirecektir.
  • Protein: İçerisinde protein barındıran besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Yağsız et, yumurta, baklagiller, süt gibi ürünler protein oranları yüksek besinlerdir. Özellikle et ürünlerini kızartmak yerine burada ya da ızgarada pişirerek tüketilmesi gerekir.
  • Çikolata: Genellikle kendimizi kötü ve stresli hissettiğimizde en sık tükettiğimiz besinlerdendir. İçerisinde doğal kakao bulunan çikolatalar sağlığımız için oldukça yararlıdır. Endorfin salgılanmasına destek olan özellikle bitter çikolatayı mutlu olmak için tüketebilirsiniz.
  • Kahvaltı: Bolca proteinin yer aldığı sabah kahvaltılarını atlamamalısınız. Lif, doymamış yağlar ve bol protein içeren bir kahvaltı yaptığınızda ruh halinizinde değiştiğini fark edebilirsiniz. Kendinizi daha zinde, mutlu ve dinç hissetmenize yardımcı olacak sabah kahvaltılarını es geçmemelisiniz.
  • Selenyum: Selenyum beyin için oldukça önemlidir. Ruh haliniz ile beyin dalgalarının etkili olduğunu düşündüğümüzde, içerisinde selenyum olan gıdaları tükettiğinizde, kendinizi daha mutlu hissedebileceksiniz. Buğday, fındık, yulaf ezmesi, tavuk, kahverengi pirinç zengin selenyum kaynakları arasındadır.
  • Muz: Potasyum ve magnezyum içeren muzu tükettiğinizde kendinizi mutlu hissettiğinizi far edeceksiniz. Endorfini yükselten muzun, sağlık açısından birçok yönden yararlı olduğunu da belirtelim.
  • Probiyotikler: Yoğurt, peynir ve kefir gibi besinler içerisinde bulunan probiyotikler nedeniyle beyin üzerinde etki oluşturlar. Sindirim ve beyin üzerindeki etkileri sonrasında, ruh halinizde olumlu değişimler meydana gelerek kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.
  • Folikasitler: Beslenmenizde foliasit içeren besinleri düzenli olarak tüketmeniz durumunda ruh halinizin de iyileştiğini görebileceksiniz.

Bilimsel olarak kanıtlanan besinlerin ruh durumu üzerindeki etkilerini, içerdikleri bileşenler ile beyinde oluşturdukları etkenlerle düşünüldüğünde ne düzeyde etkili olduğunu görebileceksiniz. Besinlerin içerdikleri sağlıklı bileşenlerden yararlanmamız gerekir.

Örneğin; balık gibi omega yağ asitlerini bünyesinde bulunduran bu besinleri değerlendirerek, depresyona karşı da beyni koruduğunu öne sürüyor. Ayrıca depresyon hastası kişilerin, vücutlarındaki folik asit miktarının düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget