SAĞLIKLI YAŞAMIN TEMEL KURALLARI

Sağlıklı ve zinde bir yaşam, herkesin hayalidir. Ancak sağlıklı yaşamak için bazı kurallar vardır. Sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak, kaliteli uyku uyumak bunların başında geliyor. Sağlıklı kalmak için yapmanız gerekenleri bilirseniz; daha uzun ve sağlıklı bir hayat sizi bekliyor demektir.

Yapılan araştırmalar kalp krizi, kanser, felç, yaralanma gibi pek çok ölüme sebebiyet veren ciddi hastalığın, beslenme şeklindeki yanlışlardan kaynaklandığını vurguluyor. Sağlıksız beslenmeye eklenen hareketsiz yaşam ise tüm bu sağlık sorunlarının yaşanma riskini arttırıyor.

Sağlıklı beslenmek, spor yapmak kısacası sağlıklı yaşamak için asla geç kalmış değilsiniz. Elbette ki sadece beslenme ve egzersizle de iş bitmiyor. Yaşam kalitenizi arttırmak ve sağlıklı yaşamak için yapmanız gerekenleri sizler için araştırdık.

Sağlıklı Yaşamın Sırları;

  • Beslenmenize Dikkat Edin… Ölüm riski taşıyan birçok rahatsızlık, kalitesiz beslenme düzeni nedeniyle meydana geliyor. Abur cuburlar, öğünlerin atlanması, kötü karbonhidratların tercihi gibi yapılan pek çok yanlış birikerek bir çığ haline geliyor. Zamanla bu yanlışlar kilo fazlalığı ve kalıcı hastalıklara hatta ölümlere bile sebep olabiliyor. Bu nedenler daha sağlıklı ve kaliteli yaşamak için beslenme düzeninize dikkat etmeli, her yetişkin bireyin yaması gerektiği gibi bilinçli beslenmeniz gerekiyor.
  • Düzenli Egzersiz Yapın… Düzenli yapılan egzersizleri bir alışkanlık olarak kabul etmeniz ve yaşamanızın bir parçası olarak haline getirmeniz gerekiyor. Fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olarak, yaşam kalitenizi yükseltemeye de destek olan egzersizleri, sadece kilo vermek amacıyla değil, aynı zamanda kalp ve beden sağlığınızı korumak içinde yapmanız gerekiyor. Sağlıklı yaşamın en önemli kurallarından birinin egzersiz yapmak olduğunu unutmamalısınız.
  • Uyku Düzeni ve Kalitesi… Uyku düzeni, metabolizmadan mental yorgunluğu kadar pek çok alanda oldukça etkili bir faktördür. Yetersiz uyku uymak, uyku esnasında bedenin kendini yenilemesine imkan vermediği gibi gününüzü zehir haline getirebiliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kendi isteğiniz dışında uyku sorunları yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmandan yardıma almalı ve en kısa zamanda sağlığınızı etkilemesinin önüne geçmelisiniz.
  • Doktor Kontrollerini Aksatmayın… Hiçbir sağlık sorunu olmayan bir birey dahi olsanız, her yıl mutlaka bir check-up yaptırmalısınız. İlerleyen yaşlarda kendini hemen belli etmeyen ancak fark etmesenizde yaşam kalitenizi düşürebilen birçok hastalık meydana gelebiliyor. Ancak tahlil gibi özel muayeneler sonrasında öğrenebileceğiniz hastalıklarda, erken teşhis ile önüne geçme imkanı bulunuyorken; kendi sağlığınızı riske atmamalısınız.
  • Alkol ve Sigaradan Uzak Durun… Alkol ve sigara kullanan bireylerde, ölüm riski taşıyan ya da kalıcı sakatlıklara sebebiyet veren pek çok sorun zamanla kendini gösterebiliyor. Hem cebenize, hem de bedeninize eziyet etmek istemiyor ve sağlıklı yaşamayı tercih ediyorsanız; alkol ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklarınızdan hızla uzaklaşmanız gerekiyor.
  • Aşık Olun… Beynin kimyasallarını etkileyebilen aşk, kan dolaşımından nabıza kadar vücutta birçok etki yaratıyor. Tavsiye edilmesi ne kadar doğru bilinmez ancak karşılıklı meydan savaşlarının olmadığı, konuşarak iletişim kurulabilen sağlıklı bir aşk yaşamanız; hem yaşam kalitenizi yükseltecek, hem de sağlığınız açısından da etkili olacaktır. Değer verdiğiniz kişiyi kıskandırarak, kendinize ve karşı tarafa zarar vermek yerine sağlıklı bir iletişim kurma yolunu seçerseniz; belki de ömür boyu mutlu olacağınız bir aşk yaşayabilirsiniz. Unutmayın aşk, sağlıklı ve kaliteli bir hayat için oldukça önemlidir.
  • Düzenli Seks Yapın… Yetişkin bir bireyin karnını doyurması, uyku uyuması kadar önemli bir diğer ihtiyacı ise seks yapmaktır. Belirli periyotlarla seks yapmanız, daha uzun yıllar genç kalmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekten karşılıklı arzu ve çekimin olduğu partneri tercih etmeli, alışılmışın dışına çıkmaktan çekinmemelisiniz. Hem zihinsel, hem de bedensel sağlığınızın korunması için hayatınızda sekse yer açmalı, en keyifli şekilde sağlıklı yaşamaya devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget