Sakalın İlginç Faydaları

Sakalın bilimsel olarak kanıtlanan faydalarını biliyor musunuz?

Yapılan araştırmalar sonucunda, kadınların sakallı erkekleri, sakalsız, sinek kaydı traşlı erkeklerden daha çekici bulduğunu kanıtlanmıştır. Bunun yanında sakalın, kansere yakalanma riskini azaltması gibi sağlık açısından da birçok faydası var. Bakalım sakalın bilimsel olarak kanıtlanmış bu yararları nelermiş;

Cilt Kanseri Riskini Azaltır

Queensland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar, sakalın güneşin zararlı UV ışınlarının yüzde 95′ini engellediğini göstermiştir. Daha az miktarda UV ışınına maruz kalan ciltte ise kanser riski de azalmıştır.

Cildinizi Genç Tutar

Sakallar, cildinizi nemli tutarak, soğuk havalardaki rüzgarın cildinizi kurutmasını engeller. Bu sayede nemli olan cilt daha geç yaşlanır. Bunun yanında, sakallı bir cilde süreceğiniz nemlendirici, sakalsız cilde sürülen nemlendiriciden daha etkilidir. Çünkü sakalsız ciltteki nemlendirici dış faktörlere daha fazla maruz kaldığı için etkisi azalır.

Enfeksiyonları Engeller

London Clinic’ten Dermatolog Dr. Martin Wade, traş olmanın ciltte tahriş, bakteriyel enfeksiyon ve deride kızarıklık gibi sorunlara sebep olabileceğinden, erkeklerin sakal bırakabileceğini belirtiyor.

Astım ve Alerjiden Korur

Uzun sakallar polen ya da toz gibi alerjenlere karşı filtre oluşturur. Bu sayede astım ve alerji riskiniz azalır. Özellikle bıyıkların alerjenlerin teneffüsünü engelleme açısından çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Soğuk algınlığından Korur

Çene ve boyun bölgenizdeki sakallar sıcaklığı hapsetmesinden kaynaklı sizi sıcak tutar. Özellikle kışları soğuk algınlığı riskiniz bu sayede azalır. Doktorlar, hastalıklara karşı bağışıklık sistemi zayıf olanlara sakal bırakmalarını öneriyor.

Bir cevap yazın