Sıfır Atık ile Yeni Bir Dünya

SIFIR ATIK İLE YENİ BİR DÜNYA

Atığa sebep olan faktörleri yeniden incelenmesi sonucunda; atık maddelerin geri dönüşüm ile değerlendirilerek kullanılabilir hale gelmesini amaçlayan “Sıfır Atık Sistemi” aynı zamanda israfa engel olmayı amaçlayan global bir farkındalıktır. Daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için; gelecek yeni nesillere emanet edilmesi hedeflenen, daha parlak bir gelecek…

Günümüzde sıfır atık sistemi ile çalışmayı amaç edinmiş pek çok büyük işletme, bu uygulama sayesinde ülke ekonomisine ciddi oranda fayda sağlamaktadır. Bireysel olarak sıfır atık sistemine katkıda bulunmak ve yeni yaşam alışkanları edinmek, insanlık adına oldukça önemli bir adım. Peki bizler kendi yaşamlarımızda, nasıl bir sıfır atık uygulaması yapabiliriz sizler için araştırdık.

Sıfır Atık Sistemi
Sıfır Atık Sistemi

Bireysel Olarak Sıfır Atık İçin Neler Yapabiliriz?

  • Bilinçli Tüketici Olun… Alışverişe çıkmadan önce son kez dolabınızı gözden geçirin ve gereksiz, ihtiyaç duymadan satın alacağınız birçok ürüne engel olun. Belki de hiç kullanmadığınız pek çok kıyafet dolabınızda duruyor ya da pişirmeye fırsat bulamadığınız için bozulan yiyecekleri çöpe atmanız gerekiyor. İsrafa engel olmak için dikkatli tüketin.
  • E-Faturaya Geçin… Uzun süredir büyük bir kitlenin kullandığı e-fatura sistemine hala geçmediyseniz, gerekli işlemleri yapmaya biran önce başlayın. Böylece yaratılan gereksiz kağıt israfını önlemiş olacaksınız. Ayrıca elektronik ortamda gönderilen belgelerin, daha uzun süre saklanabilir olması da ekstra bir avantaj.
  • Bez Çanta Edinin… Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ücretli poşet sistemi sayesinde, insanları tasarrufa yönlendirmeyi hedefleyen ve ülkemizde de süre önce başlayan bu uygulama ile doğaya fazlasıyla zarar veren plastik poşet atıklarının önüne geçildi. Sizde kendinize bez vir çanta edinerek, sıfır atık sistemine katkıda bulunabilirsiniz.
  • Poşet Çay Değil, Yaprak Çay İçin… Poşet çaylarda kullanılan kağıt ve ipliğin sağlığa zarar vermesinin yanı sıra gereksiz atıklara da neden olduğu aşikar. Günde 10 bardak çay içen bir bireyseniz, 26 metre delikli kağıdı tek başınıza tüketiyorsunuz demektir. Hem kendi, hem de dünyanın sağlığı için yaprak çay kullanmayı tercih edin.
Sıfır Atık Sistemi Nasıl Uygulanır?
Sıfır Atık Sistemi Nasıl Uygulanır?
  • Yoğurdu Kendiniz Yapın… Fabrikasyon ürünü olan yediğimiz yoğurtlar, raf ömrünü uzatmak adına maalesef katkı maddelerine maruz kalıyor. Oysa kendi yoğurdunuzu evde yapmayı tercih ederek, oldukça sağlıklı bir adım atabilirsiniz. Böylece gereksiz plastik kullanmayacak ve daha az atığa neden olacaksınız.
  • Cam Bardak Kullanın… Ofiste, evde, piknikte nerede olursanız olun, tercihiniz cam bardaktan yana olmalı. Kağıt bardakların çoğu plastik ile kaplı ve içerisine sıcak konulan tüm plastikler kanserojen etki yaratıyor. Kağıt ve plastik bardak kullanımlarının, sağlık için zararları zaten ortada. Bir de dikkatsiz tüketildiklerinde, çevre için kaygı uyandıran atıklar haline geliyor.
  • Su Filtresi Edinin… Çevresel faktörler nedeniyle maalesef artık pek çok evde hazır su tüketiliyor. Her su satın aldığınızda, plastik şişelerde kullanmış oluyorsunuz. Hem bütçeniz, hem de sağlığınız için kaliteli ve işe yarar bir su filtresi satın alarak kullanırsanız tüm bu olumsuz durumlarında önüne geçmiş olacaksınız.
Sıfır Atık ve Önemi
Sıfır Atık ve Önemi

Sıfır Atık Sistemi Neden Önemli?

Ekolojik dengenin önemli elbette tartışılamaz. Kaliteli bir yaşama sahip olmak ve küresel ekonominin işleyişine katkıda bulunmak için doğal kaynakları koruyup kollamamız gerekiyor. Doğal kaynaklar olarak tabir edilen; mineraller, yakıtlar, ham maddeler, toprak, hava , su, metaller ve çok daha fazlası, insan yaşamı için hemen hemen her alanda kullanılıyor. Bu nedenle kesintisiz akış sağlamak için doğal kaynaklara zarar vermekten kaçınmalıyız.

Maliyetlerin azaltılması açısından ise israfın önüne geçilmesi, büyük önem taşıyor. Geri dönüşüm ile değerlendirebilecek ürünleri, tekrar geri kazandırmak, israfa engel olmayı sağlayan temel unsurlardan biri. Bireysel olarak yapacağınız birkaç değişiklik, belki pek çok kişi için daha güzel bir gelecek olacaktır. Unutmayın, sıfır atık sistemi ile gelecek nesillerin kaderi de bizlerin elinde bulunuyor.

Sıfır Atık ile Tasarruf
Sıfır Atık ile Tasarruf

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget