SİZ SORUN, BİZ CEVABINI BULALIM

Evimdeki Kötü Havayı Temizlemenin En iyi Yolu Nedir?

En kötüsüyle başlayalım: Oda parfümü… Natural Resources Defense Council (NRDC) tarafından test edilen oda spreylerinin yüzde 85’inden fazlasında, hormonlarınıza ve spermlerinize zarar veren bir kimyasal olan ftalata rastlandı. NRDC’nin kıdemli araştırmacısı Jennifer Sass, “‘Tamamen doğal’ ya da ‘kokusuz’ etiketiyle pazarlanan oda parfümleri bile tehlikeli kimyasallar içeriyor” diyor. Daha iyi seçenek nedir? Evinizin havasını, kurdele çiçeği ya da ev sarmaşığı gibi süs bitkileriyle doğal bir şekilde temizleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda, bu bakımı kolay bitkilerin havadaki pis kokulu kimyasalları filtrelediği görüldü.

Matcha Yeşil Çay (Öğütülmüş) İle Sıradan Yeşil Çay Arasında Fark Var Mı?

Bildiğiniz gibi yeşil çayın sağlığınıza faydaları saymakla bitmiyor. Bilim insanları yeşil çayın diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Beslenme ve Dietetik Akademisi’nden araştırma-geliştirme uzmanı Jim White’a göre matcha, sıradan yeşil çayın güçlendirilmiş bir formu. Nedeniyse, bu Japon çayının sıradan yeşil çaya oranla üç kat daha güçlü bir antioksidan olan epigallokateşin gallat içeriyor olması. Bunun yanı sıra, matcha bilişsel performans gelişimiyle ilişkilendirilen theanine amino asit de barındırıyor. Hazırlanışına gelince, bu iş sallama çay yapmaya benzemiyor. Çay yaprakları hasat edildikten sonra kurutuluyor ve sıcak suyla karıştırabileceğiniz incelikte toz haline getiriliyor. Bir fincan çay yapmak için önce 110 gram su ısıtıyorsunuz. Sonra, iki çay kaşığı organik matcha konsantresini dört çay kaşığı oda sıcaklığında suyla, pürüzsüz bir macun haline gelene kadar karıştırıyorsunuz. En son sıcak suyu ekliyor ve yine karıştırıyorsunuz. En son sıcak suyu ekliyor ve yine karıştırıyorsunuz. Matcha yeşil çayı saf ve çimensi bir tada sahip. Ayrıca hazırlanmış her 220 gram matcha çayında 66 mg kafein bulunuyor. Bu da siyah çaydan daha yüksek, bir kupa kahveden daha az enerji verdiği anlamına geliyor.

Frengi Hastalığının Geri Döndüğünü Duydum. Endişelenmeli Miyim?

Eğer erkeksen ve cinsel olarak aktifsen, evet. Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi son dönem raporlarına göre, 2000 yılından bu yana, yüzde 91’i erkeklerde olmak üzere ölümcül tehlike taşıyan bu bakteriyel enfeksiyon vakaları ikiye katlanmış durumda. Rapor, frengi vakalarının son yıllardaki artışını kondom kullanımının giderek düşmesiyle ilişkilendiriyor. Araştırmacı Monica Patton, bu yükselişin çoğu doktoru da ters köşeye yatırdığını söylüyor: “Geçmişte bu hastalığa tanık olan çok az doktor olduğundan, üç ve altı hafta süren uyarıcı ilk belirtilere (erkeklerin ağız, genital bölge ve anüsünde çıkan yaralar), uçuk ya da fermuar kesiği gibi yanlış teşhisler koyduk.” Patton’a göre frengi “büyük taklitçi” olarak anılıyor çünkü “herhangi bir şey” gibi görünebiliyor. Kopya semptomlar eninde sonunda kaybolsa da bakteriler kanınızda çoğalmaya devam ediyorlar. Körlük, demans, felç ve hatta bakteriye maruz kaldıktan yıllar sonra ölüme yol açabiliyor. Onun için şu belirtilere karşı dikkatli olun: Bir cinsel ilişkinin ardından 90 güne kadar görülebilen acısız, nohuttan daha küçük boyutlardaki yaralar, bunu takip eden şekilde avuç içlerinde ve ayak altlarında kızarıklıklar, bunlarla beraber ateş, halsizlik veya kas ağrıları. Bu belirtilerden birine sahipseniz doktorunuzdan frengi testi yapmasını isteyin. Belirti yoksa ve bir kerelik korunmasız seks kumarını oynadıysanız, her halükarda testi yaptırmalısınız. Korunmayı da sakın ihmal etmeyin. Sonuç pozitif çıksa bile aklınızı kaybetmenize gerek yok. Genellikle bir doz penisilin iğnesi en etkili çözüm oluyor.

Boyum 165 cm ve Kısa Boylu Bir Erkek Olmaktan Bıktım. Boy Uzatma Operasyonu Denemeye Değer Mi?

Biraz daha uzun olmak için yüksek meblağ ödemeye istekli olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. 4 ila 5 ay arasında sıkı bir iyileşme süresi, uzun vadeli sinir zedelenmesi ve kas hareketliliğinde problem oluşması riskini göz önünde bulundurmalısınız. İşlem nasıl mı oluyor? Yaklaşık beş saat süren ameliyatta doktorlar, uyluk kemiklerini kesiyor ve ilik boşluklarının içerisine titanyum alaşımlı çubuklar yerleştiriyor. Sonrasındaki dört ayda, çubukların etrafındaki boşluğu doldurmak için vücut, kemik dokusu üretirken çubuklar da yavaş yavaş genişliyor. Sonunda, 5 ila 10 cm arasında uzamış oluyorsunuz. ABD’li ortopedist Shahab Mahboubian’a göre buradan çıkarılacak en önemli şey, boy uzatma operasyonlarının doğum kusuru veya eşitsiz bacak uzunluğu olan insanlara yönelik estetik ameliyat olduğu; bir erkeğin dışarıdan algılanan eksikliklerine çare olmadığı. Bu yüzden çoğu doktor, ameliyat prosedürlerine başlamadan önce müstakbel hastalarının sağlıklı karar alıp almadığından emin olmak için onlara bir de psikolog randevusu alıyor. Yaptırmak istediğinizden emin misiniz? O halde, kendinize güvenilir bir doktor bulun.

Prostat Sağlık İndeksi (PHI) Adlı Yeni Bir Test Geliştirildiğini Gördüm Haberlerde. Sizce Yaptırmalı Mıyım?

ABD’li uzmanlarca geliştirilen bu kan testi, prostat kanserini teşhis etmedeki doğruluk payını arttırarak erken tedavi şansını yükseltiyor. Genellikle biyopsi ile teşhis edilen prostat kanseri tanısı, bu testle birlikte daha da kolaylaşacak. Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nden Üroloji Profesörü William Catalona, bu testin üç farklı ölçümü (Total PSA, serbest PSA ve [-2] proPSA) birleştirdiğini ve biyopsi gerekip gerekmediği konusunda PSA taramasından üç kat daha kesin sonuç verdiğini belirtiyor. PHI sadece PSA testi sonuçları 4 ila 19 ng/mL aralığında çıkan 50 yaş ve üstü erkekler için onaylansa da, bu yüksek değerlerin kanserden mi kaynaklandığının bilinmediği bir “gri bölge” söz konusu.

Çikolata ve Yerfıstığı Ezmesi, Sandviç İçin Harika Bir İkili Oluyor. Bunun Bilimsel Bir Neden Olabilir Mi?

Beslenme alışkanlığımızda gittikçe daha çok yer eden bir ikili olduğu doğru. Kısmen nedeni şu: Lezzetin yüzde 90’ı koku kaynaklı. Yerfıstığı ezmesi ile çikolata kokularının etkileşimi, iştahımız üstünde çok iyi sonuç veriyor. Penn Eyalet Üniversitesi’nde çikolatalar üzerine incelemeler yapan gıda bilimi uzmanı Dr. Gregory Ziegler, “Kavrulmuş fıstıkların tadı ile yapısı, kakao çekirdekleri ile yakın olmasına rağmen birbirlerini tamamlar” diyor. Yumuşak yerfıstığı yağı da buna güçlü bir aroma katıyor. Ziegler, “Bu yağlar kakao yağı ile karıştığında, her şey ağzınızda daha kolay eriyor. Aroması ise resmen damağınızı ele geçiriyor” diyor. Ayrıca, bunlar olurken aromatik bileşenler de beynin duygular ve hafızalarla ilgili bölümü olan limbik sistemini harekete geçiriyor. Böylece güzel anıları hatırlamanızı sağlıyor. Daha büyük bir lezzet patlaması için, bu karışımı bir de ısıtarak yemeyi deneyin. Artık mutlu olmak istediğinizde ne yiyeceğinizi biliyorsunuz.

Ekstra Yumuşak Diş Fırçaları, Normal Olanlardan Daha Mı İyi?

Bu durumda ekstra kelimesi daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Dişleri yanlış fırçalamak, bunu özellikle de sert fırçalarla yapmak zaman içinde diş minesini aşındırıyor, diş etinin çekilmesine neden oluyor ve diş hassasiyetini arttırıyor. Ama çok yumuşak fırçalar da plakları tam temizlemediğinden sorun yaratabiliyor. Diş endüstrisinde yumuşak ve sert fırçalar konusunda standart olmaması işi daha karmaşıklaştırıyor. Sonuçta iş sizin seçiminize kalıyor. Ağız sağlığınızı her gün gözlemleyerek, hangi fırçanın daha iyi geldiğine karar verin.

Bir cevap yazın