SPOR NE ZAMAN YAPILMALI? SABAH SPORU MU AKŞAM SPORU MU?

Ne zaman spor yapmalı? Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte uzmanların bazı tavsiyeleri var.

Uzmanlar, vücudun spora hangi saat dilimlerinde hazır olduğuyla alakalı hala ortak bir karar vermiş değil. İşte sabah sporu ve akşam sporuyla ilgili savunulan bazı sebepler.

Sabah Sporu

Young woman getting ready for morning run

Uzmanlardan bazıları, sabah sporunun akşam sporuna göre daha verimli olduğunu düşünüyorlar. Bu sonuca vardıkları dayanak ise gün ışığı!

İnsan vücudunun yaradılış gereği güneşin doğması ile uyandığını savunan uzmanlar, metabolizma hızının öğle saatlerinde en yüksek seviyeye çıktığını, bundan sonraki saatlerde ise giderek yavaşladığını dile getiriyorlar. Bütün gece uykuda olan kasların sabah vakitlerinde daha dinç ve hazır olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında sabah saatlerinde aç karnına yapılan sporun, yağ yakımında daha etkili olduğu da bir gerçek.

Akşam Sporu

Diğer uzmanlar ise gece boyu yavaş işleyen vücut fonksiyonlarının gün sonunda daha etkili ve aktif olduğunu savunuyorlar. Kalp ve akciğer gibi vücudun yükünü çeken organların daha iyi çalıştığı akşam saatlerinde yapılan sporun daha etkili olacağını belirtiyorlar. Ayrıca günün stresini atmak ve vücudu temizlemek adına akşam saatlerinin çok daha uygun olacağını da ekliyorlar.

Vücudunuza kulak verin ve kendinize en uygun zamanda spor yapın! Birçok kişi hafta içi çalıştığından dolayı iş saatlerinden sonra, hafta sonu ise gündüz vakitlerinde spor yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi buna siz karar verin ve kendinizi dinleyin.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget