SPOR NEDEN BAĞIMLILIK YAPAR?

Sporun insan sağlığı için önemi tartışılmaz bir konu. Spor sonrası vücut tarafından salgılanan Endorfin hormonu sayesinde; birkaç kez düzenli spor yaptığınızda hissettiğiniz o mutluluğun bağımlısı haline geldiğinizi göreceksiniz. Sporun bağımlılık kazandırmasının en önemli sebebi budur.

Uzun vadede ele alırsak, her geçen gün fiziğinizde meydana gelecek değişikliği hissetmeniz de sporu vazgeçilmez yapan diğer unsurların başında geliyor. Yani bir bakıma özgüven onarımı da diyebiliriz.

Spor esnasında stres hormonlarının yavaşlaması sayesinde ruh sağlığınızda meydana gelen olumlu etkilerinde farkına varabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre; Spor yapmak, paradan daha fazla mutluluk vermektedir. Çünkü spor; hem vücut kaslarınızı, hem de zihninizi rahatlatabiliyor.

Sporun Etkilerini Ne Zaman Görmeye Başlarsınız?

Devamlılık ve istikrar göstermeniz durumunda antrenmanlarınızdan sonuç almamanız mümkün değildir. Ancak çalışma şekliniz, antrenman süreniz, vücut yapınız gibi pek çok faktörün de etkisi vardır.

Öncelikle spor amacınızı belirlemeli ve bu doğrultuda bir antrenman programı oluşturmalısınız. Kas geliştirmek, kilo vermek, kilo almak, formunuzu korumak bunlardan yalnızca birkaçı diyebiliriz…

Sağlıklı ve hedefe yönelik bir antrenman programının sonrasında bir diğer önemli konu olan beslenmenizi planlamalısınız. Sağlıklı bir beslenme ile desteklenen spor, daha kısa sürede ve daha kalıcı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. 

Spor ve beslenme arasındaki orantıyı doğru kurmalı, kısa süreli diyetlere girerek değil, kendinize yeni bir yaşam tarzı olarak bunu benimsetmelisiniz. Böylelikle hem beden sağlığınızı düzenleyebilir, hem de yaşamınızın bundan sonrasına yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Unutmayın, değişmek sizin elinizde. Bulduğunuz her bahane, sizin için vakit kaybından fazlası değildir.

Spor kısaca özetlemek gerekirse;

 • Beden ve ruh sağlığınızı düzenler,
 • Vücut direncinizi arttırır,
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir,
 • Sağlıklı beslenmeye yönlendirir,
 • Özgüveninizi yükseltir.

SPOR YAPMANIN FAYDALARI

Sağlıklı yaşamak ve ideal kilolarda bir yaşam için beslenme ve uyku düzeninin yanı sıra istikrarlı bir şekilde yapılan egzersiz çalışmalarını bir bütün olarak düşünmeli ve uygulamamız gerekir. Spor yapma alışkanlığı daha zinde ve formda bir yaşam bir sürmenizi sağlayacaktır.

Peki spor yapmak bize başka neler kazandırır?

 1. İleriki yaşlarda yüksek tansiyon riski oluşmasına engel olur,
 2. Oksijen kapasitenizi maksimum derecede arttırır,
 3. Kalp hastalıklarının önüne geçer, riski azaltır
 4. Fiziksel performans ve kondisyonunuzun gelişmesini sağlar,
 5. Yaşam kalitenizi yükseltmeye yardımcı olur,
 6. Sağlığınızın önemini anlamanızı sağlar,
 7. Kanınızda bulunan Triglycerid seviyesini azaltır,
 8. HDL yani kandaki iyi kolestrolü arttırır,
 9. Kanda laktik asit birikmesini engeller,
 10. Kalp rezervlerini attırır,
 11. Vücut ısısını dengelemek için derideki kan akışı kabiliyetini geliştirir,
 12. Koronerde kan pıhtılaşması riskini düşürür,
 13. Kalbin daha verimli pompalanmasını sağlar,
 14. Çeşitli sebepler ile ortaya çıkan kalp çarpıntısını engeller,
 15. Anormal bir şekilde görülen nabız zayıflıklarını yok eder,
 16. Sıcağa karşı dayanıklılık kazandırır.
Group of pregnant women on exercise class. Focus is foreground, on unrecognizable pregnant woman stretching her legs on Pilates machine.

Spor yapmanın daha pek çok faydası bulunmaktadır. Kalp rahatsızlıkları oluşumunu engelleme, tansiyonun normal seviyelerde kalmasını sağlama, kandaki Triglycreid oranını sabit kalmasına yardımcı olma, kolesterolü düzenlenme, kalp-damar dolaşımını iyileştirme gibi etkileriyle sağlık problemleri yaşamanıza neden olacak durumları engelleyerek  yaşam kabiliyetinizi yükseltecektir.

Özellikle kadınlarda gebelik ve regl dönemlerinde, hafif tempolu egzersizler ile spor yaşamına devam etmesinde bir sakınca bulunuyor. Ancak gebelik dönemi riskli ve kişiye göre değişebileceği için doktorunuza danışarak spora devem etmeniz gerekiyor. Son dönemde trend olan hamile pilatesi gibi çalışmalara da katılarak hamile kaldığınızda karşılaşacağınız bel ağrısı, mide yanması, kabızlık başta olmak üzere birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget