SPOR YAPANLAR NASIL BESLENMELİ?

Spor yapıyorsanız ve nasıl beslenmeniz gerektiğini bilemiyorsanız, bu yazımızda mutlaka tüketmeniz gereken besinlerden bahsediyoruz.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi yüksek oranda yağ içerir ancak abartmadığınız sürece tam bir mucize besin. Yüksek lif oranı sayesinde uzun süre tokluk sağlar. Fıstık ezmesi, içeriğindeki çinko ve E vitamini sayesinde kas kaybını azaltıyor. Düzenli antrenman yapıyorsanız, her gün bir çorba kaşığı tüketebilirsiniz.

Muz

Antrenman öncesi yiyeceğiniz bir muz, size antrenman esnasında gerekli karbonhidratı sağlar. Muzu, yulaf ezmesi veya fıstık ezmesi ile yiyerek kuvvet antrenmanları öncesinde gerekli gücü toplayabilirsiniz.

Ananas

Ananas, özellikle ortasındaki sert kısmı sayesinde harika bir ödem söktürücüdür. Ayrıca ananas, protein sentezini de arttırıyor. Protein sindirimi arttığında, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakım süresini arttıracak. Günde 3 dilim ananas tüketebilirsiniz.

Avokado

Avakado mükemmel bir omega-3 kaynağı. Avokado içeriğinde 9 farklı aminoasit barındırdığından antrenmandan hemen önce yemeye özen gösterin.

Kinoa

Kinoa, yüksek oranda protein ve lif içeriğiyle hem tok tutuyor hem de antrenman performansını arttırıyor.

Bir cevap yazın