SPORDA YAŞANAN SAKATLIKLARI İYİLEŞTİRMEK İÇİN TAVSİYELER

Hayalinizdeki vücuda kavuşmak için spor salonunda oldukça fazla vakit harcıyor ya da bir spor branşıyla uğraşıyorsanız, sakatlıklar neredeyse kaçınılmaz hal alır.

Sakatlığın tedavi süreci oldukça zor olabilir, özellikle de bir hedefi olan sporcular için. Geçmişi düşünüp keşkelerle yaşamak yerine, sakatlık gerçeğini kabullenip tedaviye odaklanmak yapacağınız en iyi şey.

Birçok sporcu, sakatlıktan sonra iyileşmeye odaklanmak yerine telaşa kapılıp, spor yapmadan geçen zamanda yaşayacağı kayıpları düşünüyor. Öncelikle durup kendimize bir soru soralım. Bu acele niye? Çoğumuz yaptığı spordan kazandığı para ile hayatını sürdüren insanlar değiliz. Öyleyse çok da telaşlanacak bir durum yok.

Endişelerinizin ve egonuzun sakatlık sonrası tedavinizin önüne geçmesine engel olun. Antrenmanlarınıza ve spor hayatınıza uzun ömürlü bakın. Sakatlığınız tam iyileşmeden spor salonuna döndüğünüzde ve o bölgenin üzerine gittiğinizde, kısa süreli yaşadığınız o sakatlığın kronik hale gelme riski oluşuyor. Yani sakatlık sonrası tedavi için harcayacağınız o birkaç hafta aslında çok da kötü değil aksine oldukça gerekli.

Sakatlıklar bizim elimizde değil ama sakatlık sonrası dönemi aşağıdaki tavsiyelerle daha kolay ve hızlı atlatabilirsiniz.

Sakatlık Herkesin Başına Gelebilir

Eğer düzenli spor yapıyorsanız, sakatlıklar neredeyse kaçınılmazdır. Bu durumda ya panikler, acıyı göz ardı eder, sakatlığa katlanır ve antrenmanlarına devam edersin ya da kaslarının ve eklemlerinin uzun vadeli sağlığını önemseyerek, tedaviye önem verirsin.

Tedavi süresince biraz güç ve kas kaybı olabilir ama kas hafızası sayesinde kısa sürede tekrar eski halinize dönebilirsiniz.

Rehabilitasyonu Önemseyin

Rehabilitasyon, sakatlıkların tekrar riskini azaltan, sakat bölgedeki hareketliliği ve kan akışını arttıran, iyileşme süresini hızlandıran en etkili yoldur. İyi yapılan bir rehabilitasyon, sakatlık bölgesindeki bozuk dokuları onardığı gibi kas ve güç kaybının da önüne geçiyor.

Rehabilitasyonu ciddiye alın. Rehabilitasyon sayesinde hem hızlı iyileşecek hem de antrenmanlarınıza hızlı döneceksiniz.

Beslenmeyi Aksatmayın

Sakatlık yaşayan sporcular, bu dönemde spordan uzak kaldıkları için yağ oranlarının artmasını önlemek amacıyla günlük aldığı kalorileri azaltıyor. Aksine sakatlık döneminde vücudunuzun iyileşmesi için besine ihtiyacı var. Mesela omzunuzda bir yırtık varsa ve o bölgeyi haftalardır çalıştıramadıysanız, muhtemelen kas küçülecek ve zayıflayacaktır. Bunun önüne geçmek için yapacağınız tek şey yeterli düzeyde beslenmeye devam etmek olmalı.

Eğer kalori alımını radikal bir şekilde düşürürseniz, kas kaybetme riskiniz daha çok artar ve iyileşme süreciniz geriler. Antrenman yapmadığınız dönemde yüzde 10’luk bir kalori azaltımı yeterli olacaktır. Bu sayede geri döndüğünüzde kaybettiğiniz kasları kazanmanız daha kolay olacak.

Diğer Bölgelerinizi Çalıştırmaya Devam Edin

Vücudunuzda bir bölgede sakatlık yaşamanız, diğer bölgeleri çalıştıramayacağınız anlamına gelmiyor. Sakatlıklarda spor salonundan tamamen uzak kalmak, daha fazla kas ve güç kaybına neden olacağı gibi, iyileşme süresinin de uzamasına neden olur. Vücudunuzun diğer bölgelerini çalıştırmaya devam edin.

Antrenmanda Tek Taraflı Çalışın

Eğer bir omzunuzu ya da bir bacağınızı sakatladıysanız, diğer tarafı hala çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Çapraz eğitim prensibi olarak da ifade edilen durum, bir uzuvu çalıştırmanın diğer uzuv için de kas ve güç kaybını önlediğini ortaya koyan bir terim. Bu durum iyileşme sürecinde çok büyük rol oynuyor. Sakatlanan bir bacakla tüm hareketlerden uzak kalmak yerine, iyileşme döneminde diğer bacakla yapılan leg press, curl, extension hareketlerini yapabilirsiniz. Tek bölgeyi çalıştırmak diğer bölgedeki kasları da uyarıyor.

Sakatlık Dönüşü Ani Yüklemeler Yapmayın

Sportsman lying down on the gym floor

Antrenmanlara geri döndüğünüzde aynı ağırlıklarla çalışmaya başlamayın. Sakatlık yaşadığınız kas grubuna bir anda gereğinden fazla yük bindirmek, tekrar sakatlık yaşama riskini arttırır. Birkaç hafta boyunca düşük ağırlık çok tekrar şeklinde çalışmak, kasları tekrar yükleme dönemine hazırlayacaktır. O bölgeye biraz süre tanıyın.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget