SPORDAN ÖNCE ISINMAK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

Spordan önce ısınma hareketleri yapmak, kalbi, akciğerleri ve kasları antrenmana hazırlayarak vücudu fiziksel egzersize hazır hale getirir.

Isınma esnasında kalp atış hızı artar ve dolaşım hızlanır. Kaslara giden oksijen artar ve vücut sıcaklığı yükselir. Bu sayede kasların esnekliği artarak, daha verimli bir antrenman geçirmenizi sağlar. Antrenmana başlarken yeterli ısınma yapılmassa, kalp atışı aniden hızlanır ve dolayısıyla kalp daha fazla zorlanabilir.

Aynı zamanda spor öncesi yeterli ısınma ile antrenman esnasında kas zedelenmelerini ve sakatlıklarını da önlemiş olursunuz.

Spora başlamadan önce hazırlanmak gerektiği gibi, sporu da aniden sonlandırmamanız gerekir. Çünkü antrenmandan sonra dahi kalp bir süre daha normalden daha hızlı atmaya devam eder. Bu yüzden spor sonrası soğuma hareketleri ile kalp atışının normal hızına dönmesini ve vücut ısısının düşmesini sağlamalısınız.

Esneme hareketleri ısınma ve soğuma için yapılan en yaygın hareketlerdir. Isınma için ana kas gruplarının hareket ettiği dinamik esneme hareketlerini, soğuma için ise kasları dinlendirmeye yönelik vücut sabit konumdayken yapılan statik esneme hareketlerini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget